İnsan kaynakları uygulamalarının bilgi işçilerinin duygusal bağlılığına etkisi
The impact of human resources applications on the emotional attachment of information workers
- Tez No: 486473
 - Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küreselleşme, ağır rekabet şartları ve hızlı değişimler sonucun da örgütlerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri için bunu gerçekleştirecek insan kaynağını bulmaları tek başına yeterli olmayacaktır. Bunu gerçekleştirecek insan kaynağını elde tutmak, motive etmek, verimli ve mutlu çalışmalarını sağlamak, adil bir performans değerleme sistemine tabi tutmak, eğitim ve geliştirme, kariyer planlaması gibi insan kaynakları faaliyetlerine önem vermek gerekecektir. Özellikleri, beklentileri, bilgi ve beceri, yetenekleri ile değişime hızlıca ayak uyduran bilgi işçilerine yapılacak yatırım uzun vadede işletmeye avantaj sağlayacaktır. Devir hızı yüksek olan bilgi işçilerinin işletmede tutmak ve bağlılık davranışı geliştirmelerini sağlamak oldukça zor görünmektedir. Örgütlerin ise yenilikçi, geleceğe yön veren bir yapı sürdürmeleri ve rekabet avantajı yaratabilmeleri bilgi işçilerini örgütte tutabilmeleri ile mümkün olacaktır. Bu araştırmanın ana amacı örgütler açısından bilgi işçilerinin örgüte karşı duygusal bağlılık yaratmasında insan kaynakları uygulamalarından performans değerleme, kariyer, eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin etkisini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilgi, bilgi toplumu ve bilgi çalışanları kavramları mevcut yazın ışında incelenmiştir. Özellikle bilgi çalışanlarının tanımlanması, yönetimi, eğitimi ve motivasyonu vurgulanmıştır. İkinci bölümde ise duygusal bağlılık ve insan kaynakları uygulamaları tanımlanmış ve bilgi işçileri açısından bu uygulamaların bağlılık yaratmadaki katkısı göz önünde iii bulundurularak eğitim ve geliştirme, performans, kariyer faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Araştırmanın son bölümünde ise İKY uygulamalarının bilgi çalışanlarının duygusal bağlılığı üzerindeki etkisini tespit etmek için yapılan uygulama yöntemi hakkında bilgi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, intense competition and rapid changes, it will not be enough to find the human resource for organizations to achieve sustainable competitive advantage, It will be necessary to focus on human resources activities such as retaining human source, motivating, ensuring efficient and happy work, subjecting employees to a fair performance appraisal system, training and development, and career planning. The investment in information workers adapting to quick changes with their features, expectations, knowledge and skill, talent will give the advantage to the business in the long run. It seems rather difficult to keep information workers with high turnover in operation and to develop loyalty behavior. It will be possible for the organizations to maintain innovative, future leading structure and create a competitive advantage by being able to keep their information workers in the organization. The main purpose of this research is to contribute to the literature by showing the effect of performance evaluation, career, education and development activities on the human resources applications for creating emotional attachment to information workers in terms of organizations. The study consists of three parts. In the first part, concepts of knowledge, information society and information workers are examined in the current literature. Especially, the identification, management, training and motivation of knowledge workers are emphasized. In the second part, emotional commitment and human resources v practices are defined and education, development, performance and career activities are emphasized considering the contribution in creating commitment in terms of information workers. In the last part of the study, information about the implementation method of HRM applications to determine the effect of information workers on emotional commitment is presented.