Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki sivil topluma sağladığı mali destekler: sosyal inşacı değerlendirme
European Union's financial support to civil society in Turkey: A social constructivist assessment
- Tez No: 486525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çağdaş demokratik düzen içinde sivil toplum, siyasi otoritenin sınırlandırılmasını sağlayan, temel bir meşruiyet aracı olarak işlev görmektedir. Sivil toplum, bir yandan siyaset alanında bu işlevini yerine getirirken, bir yandan da toplumsal ve kültürel dönüşümün tetikleyici unsurlarından biri olarak devlet ve toplum ilişkisinde iki yönlü kurucu bir rol üstlenmiş olmaktadır. Batı siyaset geleneği içinde, sivil toplum kavramı için, Antik Yunan'dan günümüze pek çok farklı tanımlama yapılmış, sivil topluma yüklenen rollere bağlı olarak kavramsal çerçeve de dönüşüm geçirmiştir. Günümüzün sivil toplumu, Kıta Avrupası için hala ağırlıklı olarak ekonomik çıkara odaklansa da, değerler ekseni de artık bu örgütlenmelerde belirleyicidir. AB için de STK'lar, çıkar-değer örgütlenmeleri olarak Avrupalılaşmanın özellikle derinleşme boyutunda, projelerine belirli bütçeler ayırılarak desteklenmesi gereken önemli bir paydaştır. Sosyal İnşacı bir perspektiften ifade edilecek olursa, özellikle norm ve değerlerin taşınması ve Avrupalı kimliğinin kurulmasında sivil toplumun bireylere yönelik bir inşa işlevi üstleneceği ve sosyal öğrenme için gerekli koşulları sağlayacağı öngörülmektedir. Avrupalılaşma, kurucu ülkeler için bile devam eden ve sonu gelmeyecek bir süreçtir. AB, hala hem üyelerinde hem de aday ülkelerde sivil toplum üzerinden Avrupalılık kimliğinin inşasına çalışmaktadır. Ancak bu hedef için uygulanan mali destek programları beklenen etkiyi sağlamaktan uzaktır. Bu noktada, bir vaka olarak sosyal inşacı bir perspektiften ele alındığında, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarına uygulanan mali destek programları, toplumsal norm ve değerlerin dönüştürülmesi ve kolektif bir kimlik inşa edilmesi hedefinde, AB'nin söylemleri ile uygulamaları arasındaki boşluğu ortaya koyar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary democratic system, the civil society functions as a fundamental tool for legitimacy that constrains the political authority. It plays a two-way role to establish the relationship between the state and society by both operating in the field of politics and triggering the change in cultural and social life. Starting from the Ancient Greek age to the present time, the concept of civil society has constantly evolved in line with the Western political tradition, and a change in the mission entrusted to the civil society implies a corresponding change in its conceptual framework, as well. Today's Continental European civil society still focuses mainly on the economic interest, however, values also play a constitutive role in those organizations. For the European Union, NGOs as interest/value organizations are important stakeholders to be supported by allocating certain amount of funds for their projects during the Europeanization process, especially for the deepening aspect. From a social constructionist perspective one can say that especially in the transmission of norms and values and the construction of European identity the civil society has a constitutive function for individuals and provides necessary conditions for social learning. Even for the founding countries, Europeanization is an ongoing process that will never end. The EU has still been building a European identity through the civil society both for its members and candidate countries. However, the financial support programs initiated to achieve that goal do not give the expected results so far. At that point, from a social constructionist perspective the civil society financial support programs launched by the EU in Turkey, as a case study, reveal the gap between the rhetoric and the practice of the EU in transmitting social norms and values and building a collective identity.