Türk gemi işletmeciliğinin örgüt kuramı açısından analizi
Analysis of Turkish ship management companies in accordance to institutional theory
- Tez No: 486526
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK NAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Çalışmada, örgüt kuramları ele alınmış, gemi sahibi işletmelerin incelenmesi ve analizine dair eski ve yeni kurumsallaşma teorisine katkıda bulunan eserler ve görüşler incelenmiş, dört araştırma aşaması oluşturulmuştur. Model olarak, Berger ve Luckmann tarafından ortaya konan dört aşamalı kurumsallaşma süreçlerini temel alan çalışma ve bu süreçleri üç farklı kurumsallaşma düzeyi ile bağlantılayan Tolbert ve Zucker'ın çalışması ele alınmıştır. Modelle bağlantılı kurumsallaşma değişkenleri oluşturulmuş ve değişkenlere uygun sorular oluşturulmuştur. Denizyolu taşımacılığında gemi işletmeciliği faaliyetlerini üstlenen Türk aile işletmelerinin aile reisleri ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ve yüz yüze görüşme yöntemiyle veri toplanmış, metinsel içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bolümde örgüt teorileri, eski kurumsallaşma teorisi, yeni kurumsallaşma teorisi, kurumsallaşmanın aile işletmeleri üzerinde etkisi ve aile işletmelerinde vekalet teorisi ve durumsallık teori aktarılmıştır. İkinci bölümde denizyolu taşımacılığı ve unsurları, dünyada denizyolu taşımacılığı ve Türkiye'de denizyolu taşımacılığı ve tarihsel gelişimin, denizyolu taşımacılığında faaliyet gösteren armatör ve gemi işletmecisi aile işletmelerinin unsurları sunulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın süreci, amacı, modeli, veri toplama yöntemi ve değişkenlerin geliştirilmesi ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular ve bulguların analizi aktarılmıştır. Sonuçlar ve tartışmalar bölümünde bulgular ve tartışmalar kurumsallaşma teorisi, vekalet teorisi ve durumsallık teorisi ile açıklanarak olarak denizyolu taşımacılığında faaliyet gösteren gemi işletmelerinin kurumsallaşma düzeyine dair sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, among organisational theories, old and new institutional theory literature and related studies were deeply perused and four levels of study were foreseen. The model in this study was based on Tolbert and Zucker's study of level of institutionalisation which was also benefited from Berger and Luckmann's study of process of institutionalisation.In this study, institutionalisation variables for this model and questions in relation to these variables were developed. Turkish shipowners and ship management companies' owners were interviewed face to face by semi-structured interview form in order to obtain their point of view on institutionalisation and the data was applied to content analysis to analyse degree of institutionalisation by the model which was introduced by Berger and Luckmann first and then developped Tolbert and Zucker. In this study, there are four chapters. In the first chapter, organisational theories, old institutional theory, new institutional theory, family business and their institutionalisation, the theory of agency and the theory of contingency approach are examined. In the second chapter, maritime organisations and seatrade elements, global maritime and Turkish maritime and its history, elements of family business acting as shipowners and ship management companies are endorsed. In the third chapter, stages of study, its aim, the model, data collection and development of variables, sample organising are described. In the fourth chapter, data analysis are introduced and their connection with institutional literature are provided Results and resume of outcomes are represented. Limitations in the study are listed and future recommendations are offered.