DBYBHY 2007'ye göre tasarlanmış olan bir binanın doğrusal elastik olmayan yöntemlere göre performansının değerlendirilmesi
Performance assessment of a new building designated according to Turkish earthquake code by nonlinear elastic methods
- Tez No: 486560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KONURALP GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Geçmişten günümüze irili ufaklı birçok deprem yaşanmıştır ve bu depremlerin tekrar yaşanabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Depremlerdeki can ve mal kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla mevcut binaların ve yeni yapılacak binaların deprem etkisi altındaki davranışlarının incelenmesi ayrı bir önem kazanmıştır. Bu gelişmeler ışığında performans kavramı DBYBHY2007 yönetmeliğinde yer almıştır. İstanbul ilinde devam eden kentsel dönüşüm projeleriyle yönetmeliğe uygun olmayan riskli yapılar yıkılarak yerine DBYBHY2007 ve TS500 yönetmeliklerine uygun yeni yapılar yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm projeleriyle yapılan yeni binalarda yaygın olarak dişli döşeme ve yassı kirişler tercih edilmektedir. İşçilik masraflarından kaçınmak ve zaman kazanmak amacıyla derin kirişler yapılmamaktadır. Bu tez çalışmasında kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan binaların deprem performansını inceleyebilmek amacıyla, 8 katlı perde-çerçeveli betonarme bir bina boyutlandırılmıştır. Boyutlandırmada, ülkemizde çoğu kez yapıldığı gibi, statik hesap ve boyutlandırmayı bir arada yapabilen bir yazılımdan yararlanılmıştır. Kentsel dönüşüm projelerinde yapılan binalara benzer olması amacıyla döşeme türü olarak dişli döşeme seçilmiştir ve yassı kirişler kullanılmıştır. Kör cephelerde ise derin kirişler kullanılmıştır. Bina X ve Y eksenlerine göre simetrik tasarlanarak burulma düzensizliği önlenmiştir. STA4CAD hesap programı yardımıyla DBYBHY2007 ve TS500 yönetmeliklerine uygun olarak bina boyutlandırılmıştır. DBYBHY2007 yönetmeliğine göre doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi kullanılarak bina performans seviyesi belirlenmiştir. Performans analizleri SAP2000 ve STA4CAD hesap programları yardımıyla yapılmıştır. STA4CAD programında doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile itme analizi yapılmıştır. SAP2000 programıyla ise doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile itme analiz ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemlerinin ikisi de kullanılararak performans analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is located in the earthquake zone. Many earthquakes have been experienced in the past, and it is an inevitable fact that these earthquakes can be experienced again. As a result of the earthquakes that occurred, deficiencies of structures against earthquake performance were revealed. In order to minimize the loss of life and property in earthquakes, the examination of the behavior of earthquake-affected buildings of existing buildings and new buildings has gained a special importance. In the light of these developments, the concept of performance was included in Turkish Earthquake Code 2007. With the ongoing Urban Transformation Projects in Istanbul province, risky buildings that are not suitable for regulation are destroyed and new buildings are being constructed in compliance with Turkish Earthquake Code 2007. In new buildings built with urban transformation projects, toothed floor and flat beams are generally preferred. Deep beams are used on the blind façades. In this thesis study, an 8 story reinforced concrete building was designed to examine the earthquake performance of the buildings built within the scope of Urban Transformation Projects. In order to be similar to the buildings built in the urban transformation projects, Toothed floor was chosen as floor type and flat beams, beam with limited heights, were used. The building is designed symmetrically with respect to the X and Y axes to prevent torsional irregularity. The building is 29 meters in the X direction and 17 meters in the Y direction. The floor heights are 3 meters and the building height is 24 meters. The building is in the first earthquake zone and soil class is Z2. STA4CAD is one of the most commonly used static calculators in our country. In this study the building was designed with the help of the STA4CAD. It is designed according to Turkish Earthquake Code 2007. Turkish Earthquake Code 2007 includes three types of nonlinear analyses. According to Turkish Earthquake Code 2007, building performance level is determined by using incremental equivalent seismic load method and time history analyses by nonlinear elastic evaluation methods. Performance analysis was done with SAP2000 and STA4CAD calculation programs. Before the nonlinear analyzes are applied, in order to describe the nonlinear behavior, plastic joint assignment is made. It is defined only at the lower ends of the shear walls while being defined at the two ends of the columns and the beams. In the STA4CAD program, pushover analysis, one of the linear nonelastic evaluation methods, has been applied. With SAP2000 program, performance analysis was performed by using pushover analyz and dynamic time history analyz by using nonlinear evaluation methods. An static pushover analysis was applied to obtain the peak displacement-base shear force curves, also called the structural capacity curves of the structure. Pushover analysis is a step-by-step pushing process, keeping the ratio between the levels of the structure constant. In order to find the performance point, the building's demand curve intersected the capacity curve with the spectrum curve for the earthquake with a probability of 10% surge in the design earthquake of 50 years. Before this operation, the coordinate transformation is performed for the two curves. The dynamic time history analysis is more based on acceptance than pushover analysis. The time history analyses is based on the nonlinear behavior of the system and the equation of motion of the system under an accepted earthquake motion is numerically solved. For dynamic time history analysis, 7 earthquake records were scaled according to Turkish Earthquake Code 2007 . For time history analysis, the performance evaluation was carried out by taking the average of the results obtained when the X and Y directions of each earthquake record were influenced by the structure. The total curvature-normal force graph was drawn with the XTRACT program using the damage limits according to Turkish Earthquake Code 2007 for each column type to determine the damage level of the columns. The normal force-total curvature from XTRACT shows the damage level by showing the values of nonlinear behavior on the graph. Damage levels of shear walls and beams were obtained with SAP2000. The results found by different methods and programs were compared based on element and system. Then all the results discussed.