ASCE 41-17 ve Türk deprem yönetmelikleri kapsamında mevcut betonarme bir binanın performans analizi ve sonuçlarının karşılaştırılması
Siesmic performance assessment of an existing reinforced concrete structure using ASCE 41-17 and Turkish earthquake code and comparison of results
- Tez No: 612002
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ülkemizdeki yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturan betonarme binalarda ve elemanlarında, inşa sırasında yetersiz detaylandırmaya ve uygulama hatalarına bağlı olarak gelişen hasarlar önceki depremlerde rapor edilmiştir. Mevcut betonarme binaların deprem etkisi altında performansının belirlenmesi konusunda yapılan sayısal modelleme çalışmaları güncelliğini korumaktadır. Performansa dayalı değerlendirmenin amacı, depremlerdeki dayanım ve şekil değiştirme taleplerini doğrusal olmayan statik veya dinamik analizlerle binanın ilgili performans seviyelerindeki kapasiteleri ile karşılaştırmaktır. Elde edilen kapasite ile önceden belirlenmiş olan talep karşılaştırılarak yapının performansına karar verilmektedir. Bu değerlendirme, göreli kat ötelenme oranları, elastik olmayan elaman deformasyonları ve birleşim noktalarında oluşan kuvvetler gibi önemli performans parametrelerini temel almaktadır. Bu çalışmada 4 katlı, DBYBHY-07'ye göre tasarlanmış, mevcut betonarme bir konutun doğrusal olmayan dinamik analizleri SeismoStruct yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Binanın performans değerlendirmesi Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-18) ve ASCE 41-17 'ye göre çıkarılmıştır. Deprem kayıtları hedef tasarım spektrumu dikkate alınarak spektral uyuşum yapacak şekilde SeismoMatch yazılımı ile ölçeklendirilmiştir. Kolon ve kiriş elemanlardaki doğrusal olmayan davranış, yayılı plastisite esaslı çerçeve elemanları ile tanımlanmıştır. Çalışma kapsamında, kolon ve kiriş elemanlarda gelişen en büyük kesit dönmeleri ile birim şekildeğiştirmeler belirlenmiş ve (TBDY-18) ve ASCE 41-17 yönetmeliklerindeki limitlerle karşılaştırılmıştır. Yönetmeliklerin performansa göre değerlendirme yaparken esas aldıkları farklı metotlar ve parametreleri çalışma kapsamında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Damages due to insufficient detailing and faults in practice during the construction of reinforced concrete buildings and elements, which constitute an important part of the building stock in our country, have been reported in previous earthquakes. Numerical modeling studies conducted to calculate the performance of existing buildings under earthquake effects remain up to date. The purpose of performance-based evaluation is to compare the strength and deformation demands of earthquakes with non-linear static or dynamic analysis and the capacity of the building at the relevant performance levels. The performance of a building is decided by comparing the obtained capacity with the predetermined demand. This assessment is based on important performance parameters, such as inter-storey drift ratios, inelastic element deformations, and shear forces occurring at joints. In this study, non-linear static and dynamic analysis of a 4-storey existing reinforced concrete building designed according to the 2007 Earthquake Code were carried out with SeismoStruct software. The performance assessment of buildings was performed according to Turkey Earthquake Code (TBDY-18) and ASCE 41-17. Strong ground motion records in the time domain analysis were scaled with the SeismoMatch software to make spectral agreement considering the target design spectrum. Nonlinear behavior in column and beam elements is defined by frame elements based on distributed plasticity. Within the scope of the study, the maximum cross-sectional rotations of the column and beam elements and the strains were determined and compared with the deformation-based limits in (TBDY-18) and ASCE 41-17 codes. Different methods and parameters which the codes consider has been investigated in this study.