Orta ve şiddetli düzeyde hava yolu obstrüksiyonu olan KOAH'lı hastalarda göğüs fizyoterapisinin solunum fonksiyon testlerine ve arter kan gazlarına olan etkisi
The Affect of chest physical therapy on selected pulmonary function tests and arterial blood gases in COPD patients with medium and severe chronic airway obstruction
- Tez No: 48657
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA GÜLBARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısıyla izlenen stabil dönemdeki 63 olgu sahip olduktan havayolu obstrüksiyonuna göre şiddetli ve orta düzey havayolu obstrûksryonu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu gruplarda kendi aralarında ikiye ayrılarak toplam dört grup elde edilmiştir. 1. (şiddetli düzey KOAH) ve 2. (orta düzey KOAH) gruplara göğüs fizyoterapisi uygulanmış, 3. (şiddetli düzey KOAH) ve 4. (orta düzey KOAH) gruplarına verilmemiştir. Sonuçta şiddetli ve orta düzeyde kronik hava yolu obstrûksryonu olan KOAH olgularının solunum fonksiyon testleri ve arter kan gazlan bir haftalık süre sonunda karşılaştırılarak göğüs fizyoterapisinin etkisi ortaya konmak istenmiştir. 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 63 COPD patients arc classified into two groups according to severe and medium airway obstruction at their stable periods. These two groups are again divided into two groups to those who receive chest physical therapy and those who don't Chest physical therapy has been applied to Group 1 (COPD patients with severe obstruction), Group 2 (COPD patients with medium obstruction) Chest physical therapy has not been applied to group 3 (COPD patients with severe obstruction) and to Group 4 (COPD patients with medium obstruction). With tried to showed the effects of chest physical therapy on COPD patients with severe and medium airway obstruction by the help of pulmonary function tests and arterial blood gases at the end of one weeks application of chest physical therapy.