Hastane mimarisinin biyofilik tasarım parametrelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of hospital architectural design through biophilic design parameters
- Tez No: 698731
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Mimarlık, Hospitals, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışması biyofilik tasarım kullanımıyla günlük hayatımızı zenginleştiren sağlıklı ve sürdürülebilir alanlar yaratmak için doğa, insan konforu ve refah arasındaki bağlantıyı değerlendirmeye odaklanmıştır. Ayrıca, hastanelerde biyofilik tasarım açısından doğal unsurlarla hastaneler arasında nasıl bir bağlantı kurulduğu, bir hastanenin biyofilik tasarımının nasıl ortaya çıktığını ve doğa ile temas halinde olmanın hasta ve hastane personeline faydalarının neler olduğu sorularına yanıtlamaya odaklanmaktadır. Tezin temel amacı, hastaların iyileşme sürecinde doğa ve unsurları ile etkileşimde mimarın rolü konusunda farkındalık yaratmak, Türkiye'de hastanelerde biyofilik tasarımın uygulanması için kriterler ve tasarım rehberi geliştirmektir. Bu yaklaşımla çalışmanın ilk bölümünde konunun önemi ve araştırma sorunları açıklanmıştır. Biyofilia kavramı, biyofilik tasarımın nitelikleri, öğeleri ve geliştirilen tasarım parametrelerine yönelik literatür çalışmalarına tezin ikinci bölümünde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde biyofilik tasarımın insanın psikolojik, fiziksel ve fizyolojik sağlığı üzerindeki etkileri ele alınarak, hastanelerde biyofilik uygulamaları ve deneysel ve yarı deneysel çalışmaları açıklanmıştır. Alan çalışması olarak seçilen dokuz hastanenin on dört maddeden oluşan biyofilik tasarım parametrelerine göre mimari analizi ve değerlendirilmesi tezin dördüncü bölümünde yer almıştır. Çalışma yönteminin uygulanmasında her hastane için öncellikle proje ile ilgili genel bilgiler verilmiştir ve biyofilik parametrelere göre mimari analizi yapılmıştır. Her analiz için ayrı sonuç tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre, bulgular elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Önceki yapılan analizler ve teorik incelemelerin doğrultusunda, hastane binaları için özel biyofilik tasarım kriterleri geliştirilmiştir. Tezin sonuç bölümünde ise konu, Biyofilik hastaneler için bir tasarım rehberi, elde edilen veriler ve kuramsal bilgilerden çıkarımlar ile irdelenerek, tartışma ve sonuçlara ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation study focuses on evaluating the link between nature, human comfort and well-being to create healthy and sustainable spaces that enrich our daily life through the use of biophilic design. It also focuses on answering the questions of how the natural elements and hospitals are connected in terms of biophilic design in hospitals, how a hospital's biophilic design emerges, and what are the benefits of being in contact with nature for patients and hospital staff. The main purpose of the thesis is to raise awareness about the role of the architect in the interaction with nature and its elements in the healing process of patients, to develop criteria and design guidelines for the implementation of biophilic design in hospitals in Turkey. With this approach, the importance of the subject and research problems are explained in the first part of the study. Literature studies on the concept of biophilia, the characteristics of biophilic design, its elements and the developed design parameters are included in the second chapter of the thesis. In the third chapter, the effects of biophilic design on human psychological, physical and physiological health are discussed and biophilic applications in hospitals and experimental and semi-experimental studies are explained. Architectural analysis and evaluation of nine hospitals selected as field study according to biophilic design parameters consisting of fourteen items took place in the fourth chapter of the thesis. Separate results for each analysis are presented in tables. According to the results of the analysis made, the findings were obtained and evaluated. In line with the previous analyzes and theoretical studies, specific biophilic design criteria have been developed for hospital buildings. In the conclusion part of the thesis, guidelines for biophilic hospital design, the subject was examined with the obtained data and inferences from the theoretical information and the discussion and conclusions were reached.