Farklı mine yüzeylerine, çeşitli ortamlarda, bağlayıcı ajan uygulamalarının bağlanma şiddeti yönünden in vitro koşullarda değerlendirilmesi
In vitro evaluation of bonding strengths of bonding agent applications to different enamel surfaces in various conditions
  1. Tez No: 48666
  2. Yazar: KAĞAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ BÜYÜKGÖKÇESU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
99 7. ÖZET Bu çalışmada, farklı asitler (%37'lik fosforik asit, %10'luk maleik asit) ile hazırlanan mine yüzeylerine çeşitli ortamlarda (kuru, nemli ve tükürüklü bırakılmış yüzeyler, tükürük temasından sonra sadece kurutulmuş ve de yıkanıp kurutulmuş yüzeyler) adesif ajan (Scotchbond Multi - Purpose) ile birlikte uygulanan kompozit reçinenin (Valux Plus) makas kuvvetlere karşı gösterdiği direnci farklı şekillerde etkileyebileceği düşünülen parametreler, üç ayrı bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde uygulanan asitler karşılaştırılmış ve bunların bağlanma şiddeti üzerine etkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde mine yüzeylerine primer temasının, son bölümde ise asit uygulaması öncesi mine yüzeylerine uygulanan fluorid ajanların kompozit reçine - mine dokusu arasındaki bağlanma olayını ne yönde etkilediği değerlendirilmiştir. örnekler beşerli olarak 30 gruba ayrılmıştır. Sof-lex diskler yardımıyla düzleştirilen yüzeylerden 50 tanesine fluorid jeli uygulanmıştır. Daha sonra örneklerin yarısında, fosforik asit, diğer yarısında ise maleik asit 15 saniye tatbik edilerek yüzey hazırlığı sağlanmıştır, örnek yüzeylerine, bulundukları grupların gerektirdiği işlemler yapıldıktan sonra, 2.8 mm. çapında ve 2 mm. yüksekliğinde plastik bir kalıp yardımıyla kompozit reçine yerleştirilerek önce 40 saniye, kalıp çıkartıldıktan sonra da 40 saniye ışık uygulanarak polimerize edilmiştir, örnekler distile su içinde 37°C 24 saat bekletilmişlerdir. Bekleme süresi sonunda örneklerin makas kuvvetlere direnci universal test cihazında 1 mm/dak'lık hız ile yük uygulanarak ölçülmüştür. Newton cinsinden elde edilen değerler MPa çevrilmiş ve sonuçların istatistiksel değerlendirilmesi Mann - Whitney U Testi ile yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; maleik asit ile hazırlanan yüzeyler fosforik asit ile hazırlananlara oranla daha düşük bağlanma şiddet değerleri vermiştir. Fosforik asit ile100 hazırlanmış kuru yüzeylere primer temas etmesi mine ile kompozit reçine arasındaki bağlanma şiddet değerlerini anlamlı olarak azaltırken; maleik asit ile hazırlanmış aynı koşullardaki yüzeylere primer temas etmesi mine ile kompozit reçine arasındaki bağlanma şiddet değerlerini anlamlı olarak etkilememiştir. Aynı zamanda asit uygulanmasından önce yüzeye fluorid sürülmesi de mine ile kompozit reçine arasındaki bağlanma şiddet değerlerini anlamlı olarak azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
101 8. SUMMARY The purpose of this study was firstly to compare the effect of 10 per cent maleic acid and 37 per cent phosphoric acid on the effect of the bonding strength of composite to enamel, then also to determine the effect of dentin primer contact with etched enamel and finally to evaluate the effect of the topical application of fluorides to enamel surfaces before acid etching on the shear bond strength of“Valux Plus”composite resin with“Scotchbond Multi - Purpose”adhesive to extracted human tooth enamel under different conditions. The different conditions tested were: Dry surfaces, moist surfaces, the surfaces contaminated with saliva (artificial) and dried, the surfaces contaminated with saliva and washed and dried, the surfaces left with saliva contamination. The samples were divided randomly into 30 groups with 5 samples in each. After all sample surfaces were ground with sof - lex discs, 50 of them were treated with fluorides. Then half of the all samples (75) were etched with phosphoric acid and the other half with maleic acid for 15 seconds. After the different conditions as described before were prepared to the etched surfaces, 50 of samples were treated with primer plus adhesive agent, the others were treated with adhesive agent only. The composite resin was applied to the surfaces in a plastic mould with a diameter of 2.8 mm. and a height of 2mm. The composite resins were cured 80 seconds using a light curing unit. After the samples were stored in distilled water at 37°C for 24 hours, were sheared with a knife- edged blade on the universal mechanical testing machine at a cross-head speed of 1 mm. per minute. The force required to shear the resin-enamel bond was recorded in Newtons and converted to MPa. The results were statistically analysed using Mann - Whitney U Test.102 The results of this in vitro study suggeted that ; the enamel bond strengths obtained with a 15 second application of a 10 % maleic acid were less than with 37 % phosphoric acid under all of the different conditions. While the results from the groups in which the samples were etched with phosphoric acid were showing that the enamel contact with dentin primer significantly decreased the shear bond strength between composite and enamel on dry surfaces, the results obtained from the samples were etched with maleic acid indicated that enamel contact with dentin primer did not affect the bond strength significantly between composite and enamel on dry surfaces. And also the results showed that the topical fluoride application to the enamel surfaces before acid etching significantly decreased the shear bond strength between composite and enamel under the most of the different conditions.