Erişkin periodontitisli bireylerde subgingival irrigasyon yoluyla uygulanan metronidazolün klinik ve mikrobiyolojik etkilerinin incelenmesi
The Clinical and microbiological effects of subgingival metronidazole irrigation on adult periodontitis
- Tez No: 48667
- Danışmanlar: PROF.DR. UTKU ONAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Erişkin periodontitis tedavisinde diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerine destek olmak amacıyla yapılan, subgingival metronidazol uygulamasının klinik ve mikrobiyolojik etkileri araştırıldı. Çalışma; yaşları 35 ile 54 arasında değişen, 8'i kadın, 12' si erkek olmak üzere, toplam 20 hastanın, 320 periodonsiyumu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her iki grupta eşit sayıda periodontal ünite olmasına özen gösterilmiştir. Tüm bireyler, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerini takiben rastlantısal olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba aktif madde olan % 0.5 konsantrasyonunda metronidazol ile, ikinci gruba ise; kontrol maddesi olan serum fizyolojik ile subgingival inigasyon işlemi uygulandı. Araştırmaya katılan hastaların, tedavi öncesinde ve sonrasında; plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve dişeti kenarı konum değişikliği değerlerinin saptanması için ölçüm ve indeksler yapıldı. Ayrıca deney ve kontrol gruplarını oluşturan ve tamamıyla rastlantısal olarak seçilen 14 bireyden subgingival mikrobiyal dental plak örnekleri alındı ve mikroskopta incelendi. Klinik ve mikrobiyolojik parametreler; 2., 4., 6., 8., 10. ve 12.ci haftalarda tekrarlandı ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda; her iki grupta da, başlangıçtaki değerlere oranla, tüm klinik parametrelerde değişiklikler olduğu görülürken, metronidazol ile inigasyon yapılan grubun plak indeksi değerinde 2.ci haftada meydana gelen azalmanın dışında, gruplar arasında; diğer tüm klinik ölçüm ve indekslerde istatistiksel olarak anlamlı sayılabilecek bir farklılık görülmemiş, bununla birlikte mikrobiyolojik değerlendirmeler sonucunda da metronidazol ile irrigasyon yapılan grupta; subgingival plakta bulunan spiroketlerin sayısında meydana gelen azalmanın, tedavi sonrasındaki tüm ölçümler boyunca devam ettiği görülmüştür. 71Sonuçta % 0.5 konsantrasyonunda metronidazol solüsyonu ile yapılan subgingival irrigasyon işleminin; erişkin periodontitisin klinik parametrelerinin değişmesinde; diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerine bir katkısının olmadığı görülmüştür. Beklenen antimikrobiyal etkinin sağlanabilmesi için subgingival irrigasyon işleminin belirli aralıklarla tekrarlanarak yapılması veya ilacın yavaş salınım yapan sistemlerle uygulanması gerekli olabilir. Ayrıca tek seanstık profesyonel subgingival irrigasyon işlemlerinin mekanik tedaviye katkılarının araştırılması için daha fazla birey içeren gruplarla çalışma yapılması halinde daha farklı sonuçlar alınabilir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study evaluated the clinical and microbiological effects of % 0.5 metronidazole subgingival irrigation as an adjunt to mechanical periodontal therapy. The investigation has been realized on 20 patients ( 8 female, 12 male) with 320 periodontiums and age ranging between 35 to 54. The patients have been designed in two groups including active irrigation solution and izotonic saline solution. Following baseline clinical and microbial examination, all patients received a single episode of scaling and root planing. In addition patients were randomly assigned in two groups, and they were irrigated with physiological saline or 0.5 % metronidazole according to the groups. Periodontal status of each group of patients included in this study, have been evaluated with the following clinical parameters: Plaque index, sulcus bleeding index, probeable pocket depth and gingival shrinkage. And subgingival microbial plaque samples have been taken from 14 patients. Clinical parameters and microbial analysis were recorded again at 2., 4., 6., 8., 10. and 12th weeks and the results have been compared statistically. The results suggest that the effect of short term single professional irrigation with 0.5 % metronidazole does not result in major adjunctive benefits on the clinical signs of adult periodontitis, beyond that achieved by thorough scaling and root planing. Repeated applications or slow release of this antibiotic may be necessary to achieve adjunctive antimicrobial effects. Furthermore, studies with larger groups of subjects may be necessary to show the differences between scaling, root planing and adjunctive professional subgingival irrigation. 73