Kaplama malzemesi olan seramiğin, iç mekanlarda alternatif malzemelere göre kullanımının avantajları ve dezavantajları
Advantages and disadvantages of the ceramic coating material when compared to alternative materials used in interior spaces
- Tez No: 486676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişiminde de yararlanmasıyla birlikte seramik kaplama malzemelerinin ıslak zemin haricinde kullanımı artmaktadır. Bu artış seramik kaplama malzemeleri üreticilerinin ıslak zemin harici mekanlarda seramik kaplama malzemeleri kullanımına yönelik çalışmalarının artışında da gözlenmektedir. Bu çalışma kapsamında seramik kaplama malzemelerinin ıslak zemin harici kullanımı ve alternatif malzemelere oranla artıları ve eksileri üzerinde durulmuştur. Profesyonel seramik kaplama malzemeleri kullanıcıları olan mimarların seramik hakkındaki fikirleri ve son yıllardaki değişimine yaklaşımları üzerine söyleşi yapılmıştır. Bu söyleşilerden edinilen bilgilerle seramik kaplama malzemelerinin yıllar içerisinde edindiği gelişim değerlendirilerek çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu süreçte seramik kaplama malzemelerinin yıllar içerisindeki gelişimi kültürel değişimi ve farklılıklarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of ceramic coating materials other than wet surfaces has been on the rise in recent years thanks to the benefits of the development of technology. This increase is also observed in works of ceramic coating materials producers in non-wet areas. In this process, the advantages and disadvantages of the ceramic coating materials in comparison with the wet floor and the alternative materials are emphasized. In this work, architects who are users of professional ceramic tile materials have been interviewed about their ideas about ceramics and their approach to changes in recent years. By the use of information obtained from these interviews, some inferences have been made via comparing the developments of ceramic coating materials. Cultural changes and differences in the development of ceramic coating materials over the years have also been included in this process.