Biyotaklit mimari ölçütler bağlamında, Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinin geliştirilmesi
Development of Fikirtepe urban regeneration project through biomimetic architecture criteria
  1. Tez No: 486688
  2. Yazar: TUNCA GÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de hızla artan göç ve çarpık kentleşme sonucu doğal kaynaklar tükenmekte ve atmosferdeki sera gazları oranı artmaktadır. Ülke genelinde ekonominin de ana kaynaklarından biri olarak görülen inşaat sektörü sürekli olarak desteklenmekte ve öne çıkarılmaktadır. Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde yapı sektörü kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte büyük boyutlara ulaşmıştır. Genel itibari ile yapı sistemi olarak betonarme iskelet sistemleri tercih edilmektedir. Türkiye'deki konvansiyonel yapı tekniklerinin ve mimari tasarımın aksine, doğadaki çözümlerin taklit edilmesiyle birlikte yeni mimari anlayış ortaya çıkmıştır. Biyotaklit mimari yaklaşımlarla, özellikle yapısal anlamda doğadan ilham alan binalar tasarlandığı gibi fonksiyon anlamında da doğanın çözümleri binalara uygulanmaktadır. Bu çalışma kapsamında biyotaklit mimari yaklaşımlarla yapılabilecek kentsel dönüşüm projelerinin ülkemizin enerjide dışa bağımlılık sorunları nedeni ile enerji sarfiyatı ve karbon salınımı tasarrufu bakımından Türkiye için önemi, Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesi üzerinden değerlendirilmiştir. Biyotaklit mimari tasarım ve yapı malzemeleri kullanılarak dünyada yapılmış yapılar ve tasarlanmış kentsel dönüşüm örnekleri çalışma kapsamında incelenmiştir. Bölgeden seçilen örnek bina üzerinden biyotaklit mimari tasarımlar analiz edilerek, sağlanabilecek tasarruflar hesaplanmıştır. Türkiye'deki kentsel dönüşüm projeleri için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, due to the unplanned growth of the cities and migration from urban villages to the cities, the natural resources are decreasing rapidly and the amount of greenhouse gases in the atmosphere are rising. The construction industry, which is the main driver of the Turkish economy is supported and promoted by the government. In metropolitan cities like Istanbul, the construction industry is growing rapidly due to the urban regeneration projects. Generally the preferred construction system used in conventional construction is reinforced concrete building frame. Contrary to the conventional construction techniques, a new architectural concept has been developed by mimicking the solutions in nature. Biomimetic architecture applies not only the natural solutions to the structure of the building but also mimics nature in terms of functionality. The possibility and importance of reduction of carbon emissions and energy efficiency is studied through Fikirtepe Urban regeneration area by using biomimetic architectural approach. Urban regeneration projects, designed and built by using biomimetic design principles around the world are researched. Suggestions are made which can be applied to Fikirtepe urban regeneration projects. A sample structure from the regeneration project is chosen and analyzed by applying biomimetic architectural design principles in order to calculate the carbon emissions and energy savings.