Mimarlık eğitiminde doğa ile ilişki bağlamında biyomimikri
Biomimicry, which in the context of the relationship with nature, at architectural education
- Tez No: 442587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Biyomimikri kelimesi iki terimden oluşur; Biyo (yaşam) Mimikri (benzetim). Biyomimikri doğadan ilham alarak, doğayı taklit ederek ya da doğanın geliştirdiği stratejileri anlayarak, insan problemleri ve ihtiyaçları için çözüm üreten bir disiplindir. Biyomimikri doğadan öğrenir. İnsanlar da doğanın bir parçasıdır ve var olduğundan beri her alanda doğayı kullanmışlardır. Doğanın örnek alındığı birçok örnek bulunmaktadır. Günümüz koşullarında hızla gelişen mimari doğayı tahrip etmektedir. Mühendisler, tasarımcılar ve mimarlar sürdürülebilir yaşam için doğa ile ilgilenirler. Yıllardan beri insanlar doğadaki yaptıkları araştırmalarla mimariyi geliştirmeyi hedeflemişlerdir. Bu tezde mimarların henüz eğitim aşamasındayken biyomimikri ile tanışmaları amaçlanmıştır. Eğitimde biyomimikrinin nasıl öğretileceği tartışılırken, örneklerle oluşturulan, eğitime yardımcı olacak bir kütüphane,uygulama oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Word of biomimicry occur two terms; Bio (life) Mimicry (simulation). Biomimicry takes inspiration from nature, imitates nature and use nature's strategy. It uses all this disciplines for solves humans problem and necessities. Biomimicry learn from nature. Humans are a part of nature and they use nature since there is. We can see a lot of example which biomimicry uses. Nowadays architecture improve ver fast but it destroy nature. Engineers, architects and designers are interested in nature because of sustainable. Humans study nature for years, they intend develop architecture. At this thesis, aim is learn biomimicry at education stage and work with nature. There is created a mini library that help education stage for learning biomimicry.