Bilgi teknolojileri servis yönetiminin ITIL çerçevesinde perakende firması için incelenmesi ve ITIL uygulaması önerisi
Information technology service management in ITIL framework for retailing company investigation and its implementation proposal
- Tez No: 486689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKÜN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sürekli ve hızlı bir gelişim ortamı bulunan Bilgi Teknolojileri günümüzde kurumların en önemli veririmlilik odaklarından biri haline gelmiş bulunmaktadır. Bilgi Teknolojileri ekiplerinin kurumun verimliliğini arttıracak projeler oluşturması en öncelikli hedefleridir. Bununla birlikte kurum içerisinde standart olarak kullanılan Bilgi Teknolojileri hizmet elemanlarının da verimliliği destekleyecek şekilde sürekli gelişimi ve sorunsuz çalışması beklentisi en üst seviyelere ulaşmıştır. Bu noktada Bilgi Teknolojileri tarafından sunulan tüm hizmetlerin etkili bir şekilde yönetilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu konuda dünya çapında birçok metodoloji bulunmaktadır. Çalışmada bu metodolojilerden en yaygın olarak kullanılanlarından ITIL – Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi metodu perakende firması özelinde değerlendirilmiştir. Bu metodolojinin hızla gelişen, sürekli büyüyen ve dinamik bir Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimine ihtiyacı olan perakende organizasyonlarında, gelişime açık çevik yönetim metotları ile birlikte nasıl uygulanabileceği incelenemiştir.
Özet (Çeviri)
Information Technology, which has a continuous and rapid development environment, has become one of the most important focus centers of the institutions today. The most important targets of Information Technology teams are to create projects that will increase the efficiency of the institution. However, the information technology used as a standard in the institution has reached the highest level of expectation of continuous improvement and smooth operation in order to support the productivity of the service staff. At this point, the need to effectively manage all the services offered by Information Technologies has emerged. There are many methodologies around the world in this regard. The ITIL - Information Technology Infrastructure Library method, which is one of the most widely used of these methodologies in the study, has been evaluated specifically for the retail firm. It has been investigated how this methodology can be implemented in retail organizations, which are in need of rapidly growing, dynamic and dynamic Information Technology Service Management, along with developmental agile management methods.