Görüntü işleme algoritmalarının eş zamanlı süreçlere ayrılarak kablosuz ağ üzerinden gerçeklenmesi ve performans analizleri
Performance analysis an realisation of image processing algorithms over wireless networks by seperating them into syncronuous prosedures
  1. Tez No: 486690
  2. Yazar: BAŞAR TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL GÜVENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Görüntü İşleme Algoritmalarının Eş Zamanlı Süreçlere Ayrılarak Kablosuz Ağ Üzerinden Gerçeklenmesi ve Performans Analizleri, T.C. Maltepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Günümüzde görüntü işlemenin uygulama alanları geçmişte olduğundan daha fazladır ve gün geçtikçe bu çeşitlilik artmaktadır. Temel olarak görüntü işleme tıp ve biyolojide, astronomide, endüstriyel uygulamalar ve mühendislikte, güvenlik, savunma ve hukukta, bankacılıkta, ticarette, sanatta, coğrafyada, biyolojide, fizikte, oyun programlamada, uzay bilimleri başta olmak üzere hemen hemen tüm alanlarda kullanılmaktadır. Dijital görüntü işleme çok kapsamlı bir konu olup birçok matematiksel algoritmaya ihtiyaç duymaktadır. Dijital görüntünün işlenmesinde, geliştirilmek istenen birçok algoritma çok hızlı sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Çünkü geliştirilen algoritmalar genel olarak çok fazla işlem yüküne sahiptir. Diğer yandan gelişen teknolojiyle birlikte kablosuz ağ üzerinden görüntü işlemenin sunduğu sayısız avantajın artacağı ve bu teknolojinin uygulama alanlarının daha da genişleyeceği düşünülmektedir. Bu bakımdan görüntü işleme algoritmalarının en son teknolojiye göre uyarlanması oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında; görüntü işleme algoritmalarının eş zamanlı süreçlere ayrılarak kablosuz ağ üzerinden gerçeklenmesi ve performans analizlerinin incelenmesi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde literatürdeki benzer çalışmalar özetlenmiş; üçüncü bölümde ise görüntü işlemede kullanılan görüntü, görüntü türleri, piksel, görüntü formatları, görüntü yakalama ve görüntü işleme gibi temel kavramlar tanımlanmış; görüntü işleme aşamaları ve seviyeleri, uygulama alanları, yöntemleri ve görüntü işleme algoritmaları, kablosuz ağ tanımı, çeşitleri, cihazları ve avantajları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise; görüntü işleme algoritmalarının kablosuz ağ üzerinden gerçeklenmesi konusu çerçevesinde masaüstü ve web tabanlı/online görüntü işleme uygulamaları, kablosuz ağ üzerinden görüntü işlemenin kapsamı, uygulama alanları ve avantajları, görüntü işlemede kullanılan hazır arayüzler, Raspberry Pi ve kablosuz kullanımı ile bu çalışmaya ilişkin uygulamanın aşamaları, test sonuçları ve performans analizleri sunulmuştur. Çalışmada geliştirilen uygulamanın performans analizlerine göre; kablosuz ağdaki cihaz sayısının artması, algoritmaların toplam görüntü işleme süresini kısaltmaktadır.2017 yılında yazılmış olan bu tez 110 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, Performance Analysis and Realisation of Image Processing Algorithms over Wireless Networks by Separating Them into Synchronous Procedures. T.C. Maltepe University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Computer Engineering. Nowadays, the application area of the image processing is more than it was in the past and this variety is increasing day by day. Basically, image processing is used in almost all areas of medicine and biology, astronomy, industrialications and engineering, security, defense and law, banking, commerce, art, geography, biology, physics, game programming, space science. Digital image processing is a very comprehensive subject and requires many mathematical algorithms. In the processing of digital images, many algorithms that are desired to be developed require very fast systems. Because the algorithms developed in general have a lot of processing overhead. On the other hand, with the developing technology, it is thought that the numerous advantages offered by image processing over wireless network will increase and the application areas of this technology will be expanded. In this respect, adaptation of image processing algorithms to the latest technology is very important. In this thesis, analysis and realisation of image processing algorithms over wireless networks by separating them into synchronous procedures are discussed. In the second Chapter of the study, similar studies in the literature are summarized; in the third Chapter, the basic concepts such as image, image types, pixels, image formats and image capturing used in image processing are defined; image processing steps and levels, application areas, methods and image processing algorithms, the definition, types, devices and advantages of wireless networks are emphasized. In the fourth chapter; the desktop and web-based/online image processing applications, scope and application areas of image processing over wireless network, ready-made interfaces, Raspberry Pi and its wireless use, and the phases of the implementation of this study, its test results and performance analyzes are presented. According to the performance analysis of the application developed in the study; the increase in the number of devices in the wireless network shortens the total image processing time of the algorithms. This thesis which was written in 2017 consists of 110 pages