Training methodology for a multiplication free implementable operator based neural networks
Çarpmasız hesaplanabilen operatör bazlı yapay sinir ağları için öğrenme metodu
  1. Tez No: 475031
  2. Yazar: OZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ TUNAY YARMAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucu drone, akıllı telefon ve ev aletleri gibi cihazlarda hesaplamalar yapılmaya başlandı. Mühendisler, bu cihazları makine öğrenme teknikleri yardımıyla akıllı ve kendi kendine idare eden bir hale getirmeye çalışıyor. Ancak, bu cihazların büyük çoğunluğu sınırlı hafıza, hesaplama kapasitesi ve bataryaya sahip. Dolayısıyla, fazla kaynak gerektiren standart makine öğrenme teknikleri bu cihazlar için çok uygun değil. Bu nedenle, enerji verimli makine öğrenme teknikleri bu cihazlarda kullanılmak üzere ilgi görmektedir. Yakın zamanda, klasik vektör çarpımı yerine ef-operatör isimli çarpmadan kaçınan bir operatör önerildi. Bu operatörün makine öğrenme tekniklerinde, ufak bir performans kaybıyla, enerji verimliliğini arttırmak için kullanılabileceği geçmiş çalışmalarda gösterilmiş. Bu tezde, ef-operatörünün yapay sinir ağlarında kullanılabilirliği irdelendi. Lebesgue integrallenebilir fonksiyonları yakınsama yeteneğine sahip ef-operatörüne dayalı bir yapay sinir ağı yapısı önerisi önerildi. Önerilen bu yapay sinir ağı yapısını eğitmek için standart geri yayılım algoritması incelendi ve bu yapay sinir ağlarının eğitmek için doğrusal arama içeren bir geri yayılım algoritması önerildi.
Özet (Çeviri)
Technological advances opened new possibilities for computing environments including smart phones, smart appliances, and drones. Engineers try to make these devices smart, self-sustaining through usage of machine learning techniques. However, most of the mobile environments have limited resources like memory, computing power and battery, and consequently traditional machine learning algorithms which require relatively high resources might not be suitable for them. Therefore, efficient versions of traditional machine learning algorithms receives interest for these kinds of environments. Recently, an operator named the ef-operator, which avoids multiplication is proposed as an alternative to classic vector multiplication. Recent studies, showed that ef-operator can be used on machine learning problems with small degradation on performance to gain energy efficiency. This thesis concerns with the application of this ef-operator over artificial neural networks. An artificial neural network architecture based of this ef-operator proposed which can approximate any Lebesgue integrable function. Applicability of standard backpropagation algorithm for this new network architecture is analyzed and a modified version of backpropagation algorithm with a line search step proposed for training this network architecture.