Kiral katalizör olarak kinazolinon ve kinazolin'lerin rutenyum bileşikleri ortamında katalitik asimetrik transfer hidrojen reksiyonundaki etkileri
The effect of catalytic asymetric transfer hydrogenation of quinazolinone and quinazoli̇ne as chiral catalyst in the presence of ruthenium
  1. Tez No: 486749
  2. Yazar: ÖZLEM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ULUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Asimetrik transfer hidrojenasyon (ATH) reaksiyonu basitliği ve seçici bir reaksiyon olması yönüyle sentetik kimya açısından ilgi çekmekte, endüstriyel kullanımları ve akademik uygulamaları her gün artmaktadır. Birçok doğal bileşiğin ve farmasötik öneme sahip moleküllerin sentezinde sıklıkla kullanılması ve etkili sonuçlar elde edilmesi bu konuda çalışmaların ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda NN tipli ve optikçe saf organik çevreye sahip Ru(II) komplekslerinin hazırlanması planlanmıştır. Bu tez kapsamında doğal ve ticari olarak ulaşılması kolay olan aminoasitlerden başlayarak yeni kinazolin ve kinazolinon ligandların sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezi bilinen kinazolin ve kinazolinonlar ile birlikte yeni sentezlenen ligandların in situ olarak rutenyum kompleksleri oluşturulmuş ve ketonların asimetrik transfer hidrojenasyon uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ketonların asimetrik transfer hidrojenasyonunda bir seri ketonun indirgenmesinde %77 enantiyomerik aşırılığa varan değerler ve yüksek dönüşümler elde edilmiştir. Ligandların yapı aydınlatılması için NMR, IR ve polarimetre analizleri yapılmıştır. Asimetrik Transfer Hidrojen reaksiyonunda elde edilen ürünlerin dönüşüm ve enantiyomerik zenginlik ölçümleri, gaz kromatografisi kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Asymmetric transfer hydrogenation (ATH) reaction draws great attention in terms of synthetic chemistry due to the fact that it is a simple and selective reaction and its industrial use and academic applications have been increasing. Besides, its use in significant steps of many natural products and pharmaceutically important products and its efficiency in terms of yield and enantiomeric excess provide opportunity for studies in this field to grow rapidly. In this respect, Ruthenium (II) complexes which are optically pure and have NN type organic environment have been planned to be prepared. In this thesis, new quinazoline and quinazolinone based ligands will be synthesized starting from amino acids which are natural and commercially available. Although, known quinazoline and quinazolinone ligands used throughout in this thesis, new quinazoline and quinazolinone ligands are also being synthesised and applied in ATH reaction of ketones with Ruthenium in situ. A series of ketones ATH reaction results showed that up to 77% enantiomeric excess of alcohols obtained with high conversion. For the structural characterization of ligands and complexes were analyzed using NMR, IR, and polarimeter. The conversion and enantiomeric excess of the products were monitored by GC attached with chiral columns.