Hibrit reaktörlerin yapı malzemelerinde kullanılan çekirdeklerde yoğunluğa bağlı tesir kesiti hesaplamaları
Calculation of cross sections 7Li and 9Be targe nuclei used in building materials of hybrid reactors
- Tez No: 486748
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
7Li ve 9Be hedef çekirdeği, hibrit füzyon fizyon reaktörü teknolojisinde reflektör, soğutma sıvısı ve nötron kaynağı için kullanılmıştır. Bu çalışmada, 7Li ve 9Be hedef çekirdeği seçilmiş ve 14-15 MeV enerjili kesit incelenmiş (n,p) reaksiyonlar incelenmiştir. Nükleer reaksiyon kesitleri, seçilen 7Li ve 9Be hedef çekirdeği için nötronlar tarafından hesaplanarak yoğunluğa bağlı olarak SKM* parametreleri kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel veriler ve teorik hesaplamalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
7Li and 9Be target nuclei have been used for reflector, coolant and neutron source in building materials of hybrid reactors technology. In this study, 7Li and 9Be target nuclei used in fusion-fission reactor were selected and investigated (n,p) reactions cross section at 14-15 MeV energy. The nuclear reaction cross-sections were calculated by neutrons for the selected 7Li and 9Be target nuclei that depending on density are calculated by using the SKM* parameters. The obtained results were compared with experimental data and theoretical calculations in the literature