Osmaniye ili sınırları içerisindeki bir bölgenin rüzgar enerjisi potansiyelinin analiz edilmesi
An analysis of wind energy potential in a region in the limits of osmaniye
  1. Tez No: 486752
  2. Yazar: CENK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YANIKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü ithalat yolu ile sağlayan bir ülkedir. Türkiye'de enerji bağımlılığı ve fosil yakıtların kullanım dezavantajları nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmaktadır. Özellikle rüzgar enerjisi gibi yüksek miktarda yenilenebilir enerji potansiyellerine sahip olunmasından dolayı yatırım ve araştırmaların sayısı giderek artmaktadır. Bu çalışmada rüzgar hızının dağılımının bir sonucu olarak rüzgar enerjisi potansiyeli Akdeniz'in doğusunda bulunan Osmaniye ilinde bir bölgede incelenmiştir. Bu tür rüzgar enerjisi çalışmaları için çoğunlukla kullanılan Weibull ve Rayleigh dağıtım yöntemleri incelenmiştir. Bunun sonucunda bölgenin ilgili yatırımlar için uygun olup olmadığı konusunda fikir veren yaklaşık rüzgar enerjisi potansiyeli elde edilmiştir. Rüzgar verileri, Ocak 2015-Aralık 2015 tarihleri arasında bir yıllık zaman periyodunda rüzgar hızı, rüzgar yönü ve akış süresi olmak üzere 80 m yüksekliğe sahip olan Rüzgar ölçüm direğinden alınmıştır. Weibull parametrelerini belirlemek için grafik metodu kullanılmıştır. k=1.95 ve c=7.41 (m/s) bulunmuştur. Ortalama rüzgar hızı 7.6 m/s ve ortalama rüzgar enerjisi potansiyeli 444.85 (W/m2) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country that provides a large part of its energy needs through imports. Renewable energy sources become important because of the energy dependency in Turkey and the disadvantages of using fossil fuels. The increment of investments and number of researches is increasing gradually, especially because of the high potential for renewable energies such as wind energy. In this study, wind energy potential as a consequence of the distribution of wind speed was studied in a region in the Osmaniye province, east of the Mediterranean Sea. Weibull and Rayleigh distribution methods which mostly used for this type of wind energy studies are investigated. This has resulted in a potential for wind energy which gives an idea of whether the area is suitable for the respective investments. The wind data is taken from the Wind measurement tower, which has a height of 80 m, including wind speed, wind direction and flow time in one year time period between January 2015 and December 2015. The graphical method is used to determine Weibull parameters. Hence k=1.95 and c=7.41 (m/s), averaged wind speed 7.6 (m/s) and averaged wind potential energy 444.85 (W/m2) are found.