Süperkritik karbon dioksit (ScCO2) ve organik çözücü ortamında Pd(II) katalizli heck eşleşme reaksiyonu uygulamaları
Application of Pd(II) catalyzed heck coupling reaction in supercritical carbon dioxide (ScCO2) and organic solvent
- Tez No: 486751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KELEŞ, ÖĞR. GÖR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez kapsamında, azot veya argon atmosferinde fosfor ve azot dönor atomları içeren (PN tipi) iminofosfin (2-(bis(3,5-dimetilfenil)fosfino)benziliden)-4-(heptadekaflorooktil) anilin (L1), (2-(bis(3,5-triflorometilfenil)fosfino)benziliden)-4-(heptadekaflorooktil) anilin (L2) ligandları sentezlenerek, bu ligandların Pd(COD)Cl2 ile reaksiyonları sonucu paladyum(II) kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlerin her aşamasında bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H, 13C, 31P, 19F NMR ve HRMS gibi tekniklerle aydınlatılmıştır. Elde edilen Pd(II) komplekslerinin katalitik etkinlikleri; hem ScCO2 hem de organik çözücü içerisinde gerçekleştirilen Heck eşleşme reaksiyonlarında incelenmiştir. Bu amaçla ilk olarak Pd(II) komplekslerinin ScCO2 içerisindeki çözünürlükleri incelenerek; bromobenzen ve stiren arasındaki model reaksiyon üzerinde, iki farklı ortam için de test reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Ardından optimum koşullar altında C-Br bağının aktive edildiği (4-bromonitrobenzen) ve deaktive edildiği (4-bromotoluen) aril bromürler ile stiren arasındaki reaksiyonlarda komplekslerin katalitik etkinlikleri incelenmiş ve sentezlenen katalizörlerin oldukça etkin oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new phosphine type ligands that containing phosphorus and nitrogen donor atoms (2-(bis(3,5-dimethylphenyl)phosphino)benzylidene)-4-(heptadecafluoro octyl)aniline (L1) and (2-(bis(3,5-trifluoromethylphenyl)phosphino)benzylidene)-4-(heptadecafluorooctyl)aniline (L2) have been synthesized. The synthesized ligands and Pd(II) complexes were fully characterized by FT-IR, 1H, 13C, 31P, 19F NMR and HRMS techniques. The catalytic activities of the Pd (II) complexes were investigated in Heck coupling reactions which carried out in both ScCO2 and organic solvent. For this purpose, firstly the solubilities of Pd (II) complexes in ScCO2 were investigated. After, test reactions which on the model reaction between bromobenzene and styrene, were carried out for two different solvents. Furthermore, these iminophosphine-Pd(II) complexes were successfully applied as catalysts and high catalytic activities were obtained for Heck cross coupling reactions of activated (4-bromonitrobenzene) and deactivated (4-bromotoluene) aryl bromides with styrene.