Islak-kuru soğutucu tasarımı ve performans analizinin yapılması
Design and performance analysis of wet-dry cooler
  1. Tez No: 486756
  2. Yazar: MEHMET APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ıslak kuru soğutucu tasarımı ve performans analizi yapılmıştır. Giriş havası tasarım sıcaklığı, proses suyu giriş ve çıkış sıcaklığı ve debisine göre ısı değiştiricisi tasarımı yapılarak ısı değiştirici yüzey alanı hesaplanmıştır. Hava giriş sıcaklığının istenilenden yüksek olduğu durumlarda ön soğutma yapacak sisleme ile nemlendirme sisteminin seçimi yapılmıştır. Batman ilinde çalışacak soğutucunun, Batman iklim verilerine göre performans analizi incelenmiştir. Sonuç olarak, tüm zamanlarda, istenilen proses suyu çıkış sıcaklığı elde edilmiştir. Soğutucunun çalışma durumu; yıllık saat bazında %78 kuru soğutucu olarak, %22 ıslak kuru soğutucu olarak çalışmaktadır. Sisleme sisteminin en çok çalıştığı temmuz ayında, buharlaşması gereken su miktarı yaklaşık 7 l/dak. ve elektrik tüketimi 5237 kWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, design of wet-dry cooler and performance analysis is presented. The heat exchanger surface area is calculated by designing heat exchanger according to design temperature of air at the inlet, the inlet and outlet temperature of process water, and flow rate. When the air inlet temperature is higher than desired, fogging with precooling and humidifying system is selected. The performance analysis of the cooler to be used in Batman province according to Batman climate data is evaluated. Consequently, the desired process water outlet temperature is obtained at alltimes. Operating status of cooler, as a 78% dry cooler and as a 22% wet dry cooler on an annual hour has operated. In July, when the fogging system Works the most, the amount of water to evaporate is calculated about 7 l/min and total electric consumption is 5237 kWh.