Anizotropik ısı iletim probleminin pseudospektral Chebyshev yönetimi ile sayısal benzetimi
Numerical simulation of anisotropic heat transfer problem by pseudospectral Chebyshev method
- Tez No: 486757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ YARIMPABUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İki boyutlu kararlı ısı iletim problemi, iki yönde uzay değişkenine bağlı ısı iletim katsayısı ve ısı üretim parametrelerine sahip heterojen bir ortamda en genel sınır koşulları altında analiz dilmiştir. Sistemi idare eden diferansiyel denklemler, yüksek doğruluk derecesinde pseudospektral Chebyshev yöntemi kullanılarak sayısal olarak cözülmüştür. Sayısal yöntemin doğruluğunu test etmek için, problemi modelleyen diferansiyel denklemin bir yönde uzay değişkenine bağlı basit ısı iletim katsayısı ve ısı üretim parametreleri için hem kapalı form analitik cözümü hem de sayısal cözümü elde edilmiş. Sonuçların yüksek hassasiyet altında örtüştüğü gösterilmiştir. Sonuç olarak bu yöntemin bu tür problemleri cözmek için basit ve etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The two-dimensional steady-state heat transfer problem is analyzed under the most general boundary conditions in a heterogeneous medium with heat transfer coefficient and heat generation parameters depending on the space variable in two directions. The governing equation of the system is solved numerically by using the pseudospektral Chebyshev method with high accuracy In order to test the accuracy of the numerical method, both the closed form analytical solution and the numerical solution of the differential equation are obtained for the simple heat transfer coefficient and heat heat generation parameters depending on the space variable. It has been shown that the results overlap under high sensitivity. As a result, it is shown that this method is simple and effective and can be easily applied to such problems.