Poisson braketleri ve iki değişkenli Poisson cebirlerinin otomorfizmleri
Poisson brackets and automorphisms of Poisson algebras in two variables
  1. Tez No: 486758
  2. Yazar: SEDA DENİZ UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET ESKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
K karakteristiği 0 olan bir cisim ve P_{n}=< x_{1},\ x_{2},..., x_{n}>, K cismi üzerinde üreteçleri { x_{1},\ x_{2},..., x_{n}} olan bir serbest Poisson cebiri olsun. Bu tezde, P_{n} Poisson cebiri için Bergman Merkezleyen Teoremi'nin geçerli olup olmadığı incelenmiştir. Karakteristiği 0 olan bir cisim üzerinde serbest Poisson cebirlerindeki sabit olmayan her elemanın merkezinin tek değişkenli bir polinom cebiri olduğu gösterilmiştir. Ayrıca iki değişkenli P_{2} Poisson cebirinin yerel nilpotent derivasyonlarının üçgenleştirilebilir olduğu ispatlanmıştır. Son olarak P_{2} nin otomorfizmlerinin tame olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let K be a field of characteristic zero and P_{n}=< x_{1},\ x_{2},..., x_{n}> be free Poisson algebra generated by the set { x_{1},\ x_{2},..., x_{n}} over K. In this thesis, it is investigated whether or not Bergman Centralizer Theorem is valid for free Poisson algebra P_{n}. It is shown that in free Poisson algebras over a field of characteristic zero the centralizer of every nonconstant element is a polynomial algebra on a single variable. Afterwards, it is shown that the locally nilpotent derivations of P_{2} are triangulable. Finally, it is proved that the automorphisms of P_{2} are tame.