Doğu Akdeniz, Seyhan, Ceyhan ve Asi havzalarında farklı yöntemler kullanılarak kuraklık analizi
Drought analysis of East mediterranean, Seyhan, Ceyhan and Asi basins by using various methods
- Tez No: 486770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin güneyinde yer alan Doğu Akdeniz, Seyhan, Ceyhan ve Asi Havzaları'nı içine alan bölgede kuraklık analizi yapılmıştır. Toplamda 35 meteoroloji ve 56 akım gözlem istasyonunun verileri analiz edilmiştir. Kuraklık indeksi olarak Keşif Kuraklık İndeksi (KKİ), Ondalıklar Kuraklık İndeksi (OKİ), Akım Kuraklık İndeksi (AKİ) ve Bütünleşik Kuraklık İndeksi (BKİ) kullanılmıştır. Sonuçlara göre bütün istasyonların potansiyel evapotranspirasyon (PET) değerleri son yıllarda artmıştır. Bazı meteoroloji ve bazı akım gözlem istasyonlarının kuraklık indeks değerlerinde α=0.1 önemlilik seviyesinde azalan gidiş yakalanmıştır. AKİ sonuçlarına göre en kurak yıl 2001 yılıdır. En düşük kuraklık indeks değerleri Karaisalı, Silifke, İskenderun, Yumurtalık, Tomarza ve Mut istasyonlarında görülmüştür. KKİ sonuçlarına göre havza genelinde hafif kuraklık yaşanmıştır. Bölgesel kuraklık frekans analizi sonucunda kuraklık indeksi değerleri ile yapılan büyüme eğrileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drought analysis was conducted for Doğu Akdeniz, Seyhan, Ceyhan and Asi Basins located in the south of Turkey. Data obtained from 35 meteorological and 56 stream gauge stations were analysed. Reconnaissance Drought Index (RDI), Deciles Drought Index, Streamflow Drought Index (SDI) and Aggregated Drought Index (ADI) were used as dorught index calculators. According to results, potential evapotranspiration values were increased for all of the stations in recent years. At α=0.1 level of significance, decreasing trend of drought index values of some meteorological stations and decreasing trend of drought index values of some stream gauge stations were detected. The year 2001 is the most drought year with respect to SDI. Lowest drought index values are determined in Karaisalı, Silifke, Iskenderun, Yumurtalık, Tomarza and Mut stations. Mild drought was experienced in the whole study area with regard to RDI. As a result of regional drought frequency analysis, growth curves obtained by using drought index values.