Doğu Akdeniz Bölgesinde levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) ve yayın (Silurus glanis L., 1758) balıklarında kalıcı organik kirleticilerin belirlenmesi
Determination of pop s in european sea bass (Dicentrarchus labrax) and wels catfish(Silurus glanis) from the Eastern Mediterranean Region of Turkey
- Tez No: 327109
 - Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARGUN A. ÖZAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Doğu Akdeniz sınırları içerisinde yer alan bölgede denizel alanlardan;Mersin liman bölgesi, Adana(Karataş ve Yumurtalık), İskenderun Körfezi (İskenderun, Dörtyol, Arsuz,Samandağ) yakalanan Levrek (Dicentrarchus labrax) ve tatlısu alanları; Adana (Seyhan ve Ceyhan Nehirleri), Hatay (Asi Nehri), Tarsus (Berdan Çayı) ve Mersin(Müftü Deresi)'nden yakalanan Yayın (Silurus glanis) balıklarının kas dokularında PCB (Poliklorlu Bifeniller) 28, 52, 101, 118, 153,138, 180, HCB (hekzaklorobenzen), toplam HCH (Heksaklorosiklohekzan), toplam DDT (dikloro difenol trikloroethan) kalıcı organik kirleticilerinin miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. En yüksek bulaşıklık PCB türevlerinde tespit edilmiştir. Kalıntı düzeyleri, kantitatif olarak GC-ECD kullanılarak tespit edilmiş ve kabul edilebilir limitlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmada, ?- BHC % 42.2, ß- BHC % 8.88, ?- BHC % 31.1, HCB % 17.7, ? BHC % 60, o,p'- DDE % 46.6, p,p'- DDE % 48.8, o,p'- DDT % 24.4, p,p'- DDT % 24.4, ? DDT % 80, PCB 28 % 82.8, PCB 52 %86.6, PCB 101 % 73.3, PCB 118 % 53.3, PCB 138 % 17.7, PCB 153 % 4.5, PCB 180 %44.4 oranlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some persistant organic pollutants (POPs) such as PCBs (Polychlorinatedbiphenyls) 28, 52, 101, 118, 153,138, 180, HCB (hekzaklorobenzen), sum HCH (Heksaklorosiklohekzan), sum DDT (dichloro diphenol trichloroethane) in the muscle tissues of the two different fish species: Seabass (Dicentrarchus labrax) and Wels (Silurus glanis) which were caught from the following sea coasts Mersin Port, Adana (Karataş and Yumurtalık), İskenderun Bay (İskenderun, Dörtyol, Arsuz, Samandağ) and also from following fresh water sources: Adana (Seyhan and Ceyhan Rivers), Hatay (Asi River), Tarsus (Berdan stream) and Mersin(Müftü Stream). The highest contaminant level was identified for PCB derivatives. Residue levels were determined quantitativelyby using GC-NPD and compared with acceptable contaminant levels. As a result of assessment ratios of persistent organic pollutant were determined,?- BHC 42.2 %, ß- BHC 8.88 %, ?- BHC 31.1%, HCB 17.7%, ? BHC 60%, o,p?- DDE 46.6%, p,p?- DDE 48.8%, o,p?- DDT 24.4%, p,p?- DDT 24.4%, ? DDT 80%, PCB28 82.8%, PCB52 86.6%, PCB101 73.3%, PCB118 53.3%, PCB138 17.7%, PCB153 4.5%, PCB180 44.4%, respectively.