Production of citric acid and single cell oil by using the yeast Yarrowia lipolytica
Yarrowia lipolytica kullanılarak sitrik asit ve tek hücre yağı üretimi
- Tez No: 486769
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, farklı laboratuvarlardan temin edilen 12 farklı Yarrowia lipolytica suşunun azotça sınırlandırılmış sentetik ortamda mikrobiyel yağ ve sitrik asit üretim kabiliyetleri araştırılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda, yerli suş Y. lipolytica K57 sitrik asit ve yağ üretimi için seçilmiştir. Başlangıçta glikoz konsantrasyonu, biyoreaktör karıştırma hızı ve havalandırma oranının yağ ve sitrik asit üretimine etkisi Y. lipolytica K57 suşu kullanılarak araştırılmıştır. Atık ekmeklerin enzimatik hidrolizi optimize edilmiş ve kesikli biyoreaktör de sitrik asit ve yağ üretimi için kullanılmıştır. Fermantasyon sonucu elde edilen kinetik değerler, yağ asidi kompozisyonu ve organik asitler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, 0.77 (g sitrik asit/g glikoz) yüksek sitrik asit verimi, fakat 0.14 (g yağ/g kuru hücre ağırlığı) düşük yağ verimi sentetik ortam içeren kesikli biyoreaktör de elde edilmiştir. Atık ekmek hidrolizatı içeren kesikli biyoreaktör de ise düşük sitrik asit verimi 0.13 g /g, yüksek yağ verimi 0.32 g/g ve 60 g / L'den fazla biyokütle Y. lipolytica K57 suşu kullanılarak üretilmiştir. Genel olarak, 100 g/L başlangıç glikoz konsantrasyonu ve % 90 çözünmüş oksijen kullanıldığında yüksek sitrik asit üretimi sağlanırken, başlangıç glikoz konsantrasyonu 150 g /L ve çözünmüş oksijen seviyesi düşük tutulduğunda daha yüksek yağ birikimi elde edilmiştir. Ortamda bulunan yüksek azot içeriği, sitrik asit sentezini engellerken, biyokütle üretimini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 12 different Yarrowia lipolytica strains, collected from different laboratories, were used to investigate microbial lipid and citric acid production using a glucose-based media under nitrogen-limited conditions in shake-flask fermentations. As a result, a domestic strain, Y. lipolytica K57, was selected. The effect of the initial glucose concentration, agitation speed and aeration rate of the bioreactor on the production of lipids and citric acid by Y. lipolytica strain K57 were investigated. The enzymatic hydrolysis of waste bread was optimized and used for the production of citric acid and lipids in a batch-type bioreactor. Fermentation kinetics, fatty acid composition and organic acids were assessed. The results show that a high citric acid yield of 0.77 (g CA/g glucose) but a low lipid yield of 0.14 (g lipid/g dry cell weight) were obtained from glucose, whereas a low citric acid yield of 0.13 g/g, a high lipid yield of 0.32 g/g and biomass of more than 60 g/L were produced from a waste bread hydrolysate by Y. lipolytica strain K57 in a bioreactor fermentation. Initial concentrations of glucose of approximately 100 g/L and dissolved oxygen of 90% generally stimulated high citric acid production, whereas initial concentrations of glucose of around 150 g/L and low levels of dissolved oxygen induced the accumulation of lipids. A high nitrogen level in the medium inhibited citric acid synthesis but enhanced biomass production.