Üst çene rezeksiyonlarından sonra uygulanan değişik tip obtüratörlerin klinik, elektromyografik ve fonetik olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 11059
  2. Yazar: AYHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK HASANREİSOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Tek taraflı üst çene rezeksiyonu geçirmiş, sağlam taraf ta doğal dişleri bulunan 6 hasta üzerinde yürüttüğümüz çalışmamızda her hastaya hollow-bulb ve bukkal uzantılı 2 obturator yapılmış, farklı yöntemlerle alınan ölçülerden elde edilen modeller üzerinde hazırlanan bu protezler klinik, elektromyogra- f ik ve fonetik olarak karşılaştırılarak istatistiksel değerlendirmeleri yapılmıştır. Bulgularımız bir bütün olarak ele alındığında fonksiyonel ölçülerden yararlanılarak hazırlanan, kavite uzantısı kısa ve üstü açık bukkal uzantılı obtüratörlerin, anatomik ölçülerle yapılan kavite uzantısı daha yüksek ve üstü kapalı hollow-bulb obtüratörlere göre fonasyon ve fonksiyonel etkinlik yönlerinden daha üstün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. - 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our investigation included 6 patients, who had undergone extensive surgery for eradication of neoplasms of the maxillae. Their surgical, defects were similar and they had natural teeth on the unre'sected side. Two types of obturators were constructed for each patient, one being hollow- bulb and the other buccal, flange. The hollow-bulb obturators had closed nasal sections extending as far superiorly as possible into the anterior and lateral aspects of the defect. Buccal flange obturators were constructed without closed hollow sections. Only the anterior, posterior and lateral flanges of the obturators were extended. into the cavity. Our study was designed to compare these obturators clinacally, electromyog- raphically and phonetically. When the results were evaluated statistically, it was concluded that buccal flange obturators were superior to hollow-bulb obturators in comfort, function, speech and stabilization. - 81 - *-*