Investigations of lighting conditions in patient rooms: Case study in Izmir
Hasta odalarında aydınlatma koşullarının araştırılması: İzmir'de örnek incelemesi
- Tez No: 486805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ALAKAVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, aydınlatma koşullarının çok önemli olduğu hastanelerde aydınlatma tasarım kriterleri incelenmektedir. Işıkların hastalar üzerindeki fizyolojik ve psikolojik etkileri vurgulanmaktadır. Bu nedenle, özellikle hasta odalarında olması gereken ışık şiddeti standartları ve hasta konforu için tasarımda dikkate alınması gereken kriterler açıklanmaktadır. İzmir'de seçilen altı özel hastane genel cerrahi odasında yapay aydınlatma ölçümleri yapmış ve uygunluğu standartlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the criteria of lighting design in hospitals where lighting conditions are very important. The physiological and psychological effects of light on patients are emphasized. For this reason, the light intensity standards which should be especially in the patient rooms and the criteria to be considered in the design for the patient comfort are explained. Six private hospitals are selected in İzmir and artificial lighting measurements have been made in the rooms of general surgery department and their results are compared with the standards