Çerçeve ve perdeli taşıyıcı sistemli betonarme yapılarda maliyet ve performans karşılaştırılması
Cost and performance comparison of structures with reinforced concrete frames and walls
  1. Tez No: 486811
  2. Yazar: ENSAR HIDIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada ve ülkemizde, betonarme binalarda depreme karşı perdeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Perdeler statik performans anlamında, çerçeve sistemlere göre daha kararlı davranışlar gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, çerçeveli ve perde – çerçeveli taşıyıcı sistemli betonarme binaların deprem davranışlarının ve metraj değerlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanda çerçeve sistem ve perde – çerçeveli sistemli betonarme yapıların, düşey ve yatay yükler altında statik hesabı ve metraj hesabı yapılmıştır. Beş tip yapısal sistem için karşılaştırmalar yapılmıştır. Çerçeve ve perdeli sistemli modeller, DBYBHY – 2007 ve TS 500 şartnamelerine uygun olarak tasarlanmış ve boyutlandırılmıştır. Çalışmaya konu olan yapılar bir zemin ve dokuz normal kattan oluşmakta olup kat yükseklikleri 2.80 metredir. Yapıların statik hesabında ideCAD 7 bilgisayar programı kullanılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Taşıyıcı sistemler hakkında bilgilere yer verilmiştir. DBYBHY – 2007 ve TS 500 şartnamelerine göre perdelere ilişkin yapım kurallarından bahsedilmiştir. Gerekli kabuller yapıldıktan sonra, tasarımı tamamlanan modellerin analizleri yapılmıştır. Modellerin beton ve donatı metraj değerli, kat deplasmanları, yapı ağırlıkları, taban kesme kuvvetleri, kat ötelemeleri ve ikinci mertebe etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sayısal incelemelerinde elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Çerçeve, Perde, Perdeli – çerçeveli sistemler
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete walls are widely used in the world and our country. The walls can show more stable behavior than the frame structural systems. The purpose of this thesis is to investigate earthquake behavior and quantity takeoff of frame structures and frame – wall structures. In this thesis, static analysis and quantity takeoff of reinforced concrete frame structural systems and wall-frame structural systems are made under vertical and horizontal loads. Comparisons are made for five types of structures. Structures with reinforced concrete frames and walls are designed per DBYBHY – 2007 and TS500 standards. The structures have one ground floor and ten typical floors. All stories have 2,80 meters of height. The static analysis is made by ideCAD 7 static analysis program. This master thesis consists of six chapters. General information about structural systems and construction of reinforced concrete wall's rules are explained in this study. Quantity takeoff of structures, floor displacement and story drifts, the weight of structures, the base shear forces and second order effects are compared and discussed. The results of numerical evaluations are summarized and suggestions are given. Key Words : Frame, Wall, Frame – wall systems