Geleneksel çerçeveli sistemlere eğik elemanların ilavesinin kat ötelenmelerine olan etkisi
The effects of the floor displacements with inclined elements added to the conventional framed systems
  1. Tez No: 486812
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada eğik elemanların geleneksel çerçeveli sistemlere eklenmesi durumunda özellikle deprem yükleri altında yapıda oluşan kat ötelenmelerine olan etkileri bir yapının geleneksel çerçeve sistemi olarak ve eğik elemanlı olarak iki şekilde incelemeye alınarak araştırılmıştır. İncelemeye alınan yapıların maketleri oluşturularak sarsma tablasında deprem etkisi altında gerçekte yapılarda meydana gelen etkileri incelenmiş ve ETABS programında matematik modelleri oluşturularak analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çalışma genel olarak beş ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmadaki giriş bölümde bu bölümde konu ve değerlendirmelerle ilgili genel bilgilendirmelere yer verilmiştir. Birinci bölümde çok katlı yapıların taşıyıcı sistemleri incelenmiştir. Bu bölümde taşıyıcı sistem tasarımı, taşıyıcı sistem türleri ve taşıyıcı sistem seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar gibi konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde taşıyıcı sistem seçimine etki eden faktörler ve deprem durumunda yapının davranışını etkileyen parametrelerin bazıları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde inceleme yapılan maketinin oluşturulması ve yapım aşamaları konusuna değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde maketleri oluşturulan yapıların sarsma tablasındaki davranışları incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ETABS programında yapıların modelleri oluşturulmuş analiz sonuçları karşılaştırılmış ve düzensizlik kontrolleri yapılmıştır. Son olarak sonuç bölümünde yapılan deneyler ve program analizlerinin sonuçları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the inclined elements added to the conventional framed systems, especially the effects of the floor displacements occurring under the earthquake loads, have been investigated by taking a structure as a conventional frame system and oblique elements in two ways. The effects that occured in the structures under the effect of earthquake in reality have been examined on the shake table by models of the structures taken into consideration and the results of the analyses were evaluated by way of mathematical models were created in the ETABS program. This study mainly consists of five main sections. The introduction to the study included general information on topics and assessments. In the first chapter, the carrier systems of multi-storey structures have been examined. In this section, topics such as carrier system design, types of carrier systems and matters to be considered when selecting a carrier system are mentioned. In the second part, some of the factors affecting the selection of the carrier system and the parameters affecting the behavior of the structure in case of earthquake are discussed. In the third chapter, it is mentioned about the construction of the examined model and the stages of construction. In the fourth part of the study, the behaviors of the constructions which are modeled, on the shake table are examined and the results obtained are evaluated. In the fifth part of the study, models of the structures were created in the ETABS program, the analysis results were compared and irregularity checks are completed. Finally, in the final section the results of the exerted tests and program analyzes, were compared and evaluated.