Dalaman çayı havzasında dağılım gösteren cobitis (Teleostei: Cobitidae) türlerinin morfometrik analizi
Morphometric analysis of cobitis (teleostei:Cobitidae) species distribution in Dalaman river basin
  1. Tez No: 486820
  2. Yazar: BURAK SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Zooloji, Biostatistics, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışma 2014 Haziran-2017 Temmuz tarihlerinde Batı Akdeniz Havzasında yer alan Dalaman Çayı Havzasındaki Cobitis türlerinin belirlenmesi, daha önce alandan bildirilen türlerin yeniden değerlendirilmesi, türlerin dağılım alanlarının belirlenmesi, türlerin morfometrik ve meristik karakterlerinin kıyaslanması amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanında Cobitis dorademiri, Cobitis battalgili ve Cobitis sp. olmak üzere 3 tür tespit edilmiştir. Dalaman Çayında C. dorademiri ile Cobitis sp. türleri, Gölhisar Gölünde C. battalgili, Namnam çayında ise C. dorademiri türünün dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Literatür çalışmalarında bölgede dağılım gösterdiği bildirilen C. simplicispina, C. turcica, C. vardarensis ve C. taenia türlerinin bölgede dağılım göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the distribution areas and morphometric and meristic characters of the Cobitis species in the Dalaman Stream, Western Mediterranean Basin at June 2014-July 2017. A total of three species which are named Cobitis dorademiri, Cobitis battalgili and Cobitis sp. determinated in research area. Cobitis dorademiri sampled from in Dalaman and Namnam Streams, C. battalgili in Gölhisar Lake and Cobitis sp. in Dalaman Stream. On the other hand the species which are C. simplicispina, C. turcica, C. vardarensis and C. taenia reported in previous studies in the study area. It is determined that these species not distributed in this area.