Dalaman Çayı havzası kızılçam populasyonlarının ekolojisi ve morfolojisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 50752
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7- ÖZET Bu çalışma, Dalaman Çayı havzasındaki Kızılcam populasyonlarının morfolojisi ve ekolojisinin araştırılıp uygulamacılara ve araştırmacılara yardımcı olabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Dalaman Çayı havzasında belirlenmiş olan sekiz adet populasyondan tesadüfi örnekleme yöntemi ile 259 ağaçta morfolojik karakterler üzerinde ölçümler yapılmış, ayrıca bu sekiz populasyona ait ekolojik veriler toplanmıştır. Bunun yanında deneme alanlarında fitososyolojik ve fitoekolojik çalışmalar yapılmış olup, bu bulgularda tablolar halinde verilmiştir. Sekiz populasyona ait ekolojik veriler ile 259 adet ağaca ilişkin morfolojik veriler ve bunların populasyon bazında ortalamaları tablolar haline getirilerek sunulmuştur. Ayrıca havzadaki iki meteoroloji istasyonlarına ait iklim değerleri enterpolasyon yolu ile değerlendirilerek deneme alanlarına ait yıllık ortalama, en yüksek ve en düşük sıcaklıklar ile ortalama yıllık yağış miktarları bulunmuştur. Bu değerler esas alınarak her bir deneme alanının Thomwaite ve Emberger yöntemlerine göre iklim tipleri bulunmuştur. Elde edilen veriler TARIST Veri Tabanı Esaslı İstatistik Paket Programı ile değerlendirilmiş ve sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Havza genel olarak Kızılcamın optimum yetişme ortamında bulunmaktadır. Havzanın iklim verilerine göre genel olarak, Torosların güney ve kuzey yamaçları olarak ikiye ayrılabileceği yapılacak çalışmaların bu kapsamda yapılması daha uygun olacaktır. Populasyonlann morfolojik ve ekolojik verileri üzerinde yapılan istatistik analizlerle belirli gruplaşmalar bulunmuş ve orta rakımlardaki Kızılcam populasyonlannın daha iyi bir gelişim gösterdiği görülmüştür. Bunun yanında Cluster analizi sonuçlan, korelasyon katsayıları ve varyans analizi sonuçlarına göre, gruplaşmada morfolojik verilerin birinci derecede rol oynadığı, ekolojik verilerin ise kısıtlayıcı bir faktör olduğu görülmüştür. Morfolojik verilerin yorumlanmasının genetik yapı hakkında yapılacak çalışmalarla da desteklenmesi daha yararlı sonuçlar verebilecek, dolayısıyla bu kaynakların daha iyi değerlenciirilmesini de sağlayabilecektir. Anakayanın çok değişken olduğu, serpantin ile kalkerin çok kısa aralıklarla geçiş yaptığı arazi çalışmaları esnasında belirlenmiştir. Toprağın genelde sığ olması ise doğal örtünün kesinlikle korunması gerekliliğini gündeme getirmiştir. Bu nedenle de havzada görülen orman tahribatını durduracak önlemlerin acilen alınması ve ileride bu havzada yapılması planlanan barajın ekonomik ömrünün artırılması açısından da önemlidir. 67
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY This study was carried out in Dalaman watershed by aiming to research the morphology and ecology of P. brutia and to help researchers and managers. For this purpose, the morphological characters were measured by random sampling on 259 tree belonging to 8 populations in Dalaman watershed and additionally the ecological data of these populations were also collected. In addition, phytosociological and phytoecological studies was carried out in these sample areas and results are given as tables. Ecological data of 8 populations and morphological data of 259 trees and their population means are given as tables. Highest and lowest temperature and annual mean precipitation of the sample areas was calculated by interpolating the climatic data of two meteorological station in the region. Climate type for each sample area was determined according to the methods suggested by Thomwaite and Emberger. The results were evaluated by means of Tarist Statistical Computer Program Package and presented as tables and graphs. The watershed is generally placed in the optimum growing environment of P. brutia. It will be more appropriate to divide the watershed as south aspect and north aspect of the Taurus considering the climatic data. Some grouping was found as a result of statistically evaluation of morphological and ecological data. It was seen that The P. brutia populations of medium altitudes has better developing. Considering the results of Cluster Analysis, Analysis of Variance and Correlation Coefficients, morphological data has primary effect and ecological data has restrictive role. Better results in the explanation of morphological data can be can maintained by supporting with genetic studies and as a result these resources may be better assessed. It is determined that main rock is very variable, serpentine and limestone can changeover in very short distances. Generally shallow soil in watershed dictates that natural coverage should be definitely protected. So the necessary measures must be immediately taken in order to stop the destruction of forest in the watershed. This will be useful to increase lifespan of the dam planned to be constructed in the area. 68