Sezgisel yöntemler ile bir montaj hattı probleminin çözülmesi
Solution of a production assembly line problem with heuristic methods
  1. Tez No: 486823
  2. Yazar: AHMET EMRE BİBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN KEREM AYTULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada sezgisel yöntemler kullanılıp ve aralarında yapılan karşılaştırma sonucunda, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin üretim hattı dengeleme çalışması yapılmıştır. Bu yöntemler buluşçuları tarafından üretim hattının optimum iş sonuçları verecek üretim hattını tasarlamak için ortaya atılmıştır. Tez çalışmasının sonucuna istinaden, Hoffmann, Helgeson Birnie ve Moodie Young sezgisel yöntemlerinin iş çıktıları değerlendirilip çalışılan işletme için en iyi sonucu veren bir üretim hattı tasarımı önerilmiştir. Günümüzde giderek artan rekabetçi piyasa şartları sebebi ile bu çalışma sonucunun, özellikle yüksek hacimli ve birden fazla ürün çeşitliliği olan işletmelerin, rakipleri arasında bir adım öne geçmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparison was done between Heuristic methods and a mathematical model. The methods have been applied to production line of an operating company in the automotive sector was carried out. These methods have been proposed by the inventors to design the production line that gives the best business results by giving optimum results of the production line. According to the result of our thesis. we evaluated the outputs of Hoffmann, Helgeson-Birnie and Moodie Young heuristic methods and proposed a production design that gives the best results for the company we are working with. It's because of today's increasingly competitive market conditions, the result of the thesis is particularly important for companies with high volume and multiple product diversity to move one step ahead of their competitors.