Distributed group consensus in multi-agent networks
Çok etmenli ağlarda dağıtık grup onaylaşımı
- Tez No: 486864
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilgi işleme ve iletişim teknolojilerindeki son gelişmeler, çok etmenli ağlarda kayda değer ilerlemelere yol açmıştır. Bu ağların sosyal ağlardan akıllı ulaşım sistemlerine kadar çeşitlilik gösteren uygulamaları, hayatın her alanındaki önemli sorulara cevap araması nedeniyle, konuyu gelecek vaad edici bir hale getirmektedir. Bu araştırma alanındaki çeşitli konular arasında, ortak bir amacı gerçekleştirmek için birlikte çalışan bir grup etmenin yer aldığı dağıtık onaylaşım problemi en popülerlerinden biri olmuştur. Dağıtık ve doğrusal onaylaşım protokolü kullanan çok etmenli bir ağ, iletişim topolojisinin yapısına bağlı olarak farklı son değerlere yakınsayabilir. Bu tezin odağı, çoklu denge noktalarının ortaya çıktığı bu tür ağların yakınsama özelliklerinin araştırılmasıdır. Problem öncelikle statik veya zamanla değişen çizgelerle temsil edilen yönsüz ağlar için çalışılmıştır. Zamana bağlı değişen etkileşime sahip çok etmenli yönsüz ağlarda çoklu denge noktalarının sayısının belirlenmesi için kullanılabilecek ektentili bağlılık ve integral/toplam bağlılık koşulları sunulmuştur. Yapılan analizler, birincil ve ikincil katman alt çizge özgün kavramları kullanılarak yönlü ağların çoklu denge noktalı onaylaşımı için genişletilmiştir. Yönlü bir ağın onaylaşım denge sayısının, bir bilgisayar programı tarafından otomatik olarak belirlenebilen bu alt çizgelerin toplam sayısı olarak ifade edilebileceği kuramsal olarak gösterilmiştir. Ayrıca zaman gecikmesine sahip yönlü ağlarda çoklu denge noktalarının yakınsaklık özellikleri incelenmiş ve sınırlı zaman gecikmelerinin ağın denge noktası sayısını etkilemediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent advances in computing and communication technologies have led to considerable progress in multi-agent networks. A variety of applications ranging from social networks to intelligent transportation systems makes the area promising in the sense that it seeks solutions to crucial questions in all realms of life. Among various issues studied in the context of multi-agent networks, the distributed consensus problem where a group of agents working collectively to achieve a common objective, has been one of the most popular. A multi-agent network utilizing a distributed linear consensus protocol may converge to different final values depending on the structure of the communication topology. The focus of this dissertation is to analyze the convergence properties of such networks where multi-equilibria consensus emerge. The problem is first examined for undirected networks represented by static or time-varying graphs. Joint connectivity and integral/sum connectivity conditions are presented that can be utilized to determine the number of equilibria as the interactions among the agents evolve over time. Subsequently, the analysis is extended to the study of multi-equilibria consensus in directed networks for which novel concepts of primary and secondary layer subgraphs are introduced. It is theoretically shown that the number of consensus equilibria of a network can be expressed as the total number of these subgraphs which can automatically be determined by a computer program. The convergence properties of multi-equilibria consensus in directed networks with bounded time-delays are also investigated and it is shown that communication time-delays do not affect the number of equilibria of a given network.