Nifedipine kullanımının dişeti üzerindeki etkilerinin klinik parametrelerle incelenmesi
Clinical evaluation of nifedipine associated gingival overgrowth
- Tez No: 48687
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRHAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Araştırmamızda bir kalsiyum kanal blokeri olan Nifedipine'in dişetine olan etkileri 97 hastada incelenmiştir. Hastalar; yaşa, kullanım süresine, dişeti büyümesine ve cinsiyete göre dört ana gruba ayrılmış ve her grupta plak indeksi, kanama indeksi, gingival indeks, periodontal indeks, dişeti büyüme indeksi ve cep derinliği gibi klinik parametrelere bakılmış ve bunlar birbiri ile kıyaslanmıştır. Nifedipine kullanan hastaların %29'unda dişeti büyümesi saptanmıştır. Yaşa göre yapılan gruplamada gingival indeks, periodontal indeks, kanama indeksi, büyüme indeksi ve cep derinliğinde gruplar arasında önemli bir fark saptanamamıştır. Kullanım süresine göre gruplama yapıldığında gingival indeks, periodontal indeks, kanama indeksi, plak indeksi ve cep derinliğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmazken, ilacı 4 seneden fazla kullananlarda büyüme indeksi önemli derecede yüksek bulunmuştur. Dişeti büyümesine göre gruplama yapıldığında kanama indeksi, plak indeksi ve cep derinliğinde gruplar arasında fark anlamsız bulundu. Dişeti büyüme indeksi 1'den büyük veya eşit olanlarda; gingival indeks, dişeti büyümesi olmayanlarda ise periodontal indeks daha yüksek olarak saptanmıştır. Cinsiyete göre gruplama yapıldığında yaş, periodontal indeks, kanama indeksi, plak indeksi ve cep derinliğinde gruplar arasında anlamlı bir fark 47bulunmazken, gingival indeks ve dişeti büyüme değeri erkeklerde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçları, Nifedipine'in dişeti büyümesi için bir risk faktörü olduğunu ve bu ilacı alan hastalarda meydana gelen dişeti büyümelerinin lokal faktörlerden bağımsız olarak, kişisel duyarlılığa, ilacın ve metabolitlerinin etkilerine bağlı olabileceğini düşündürmektedir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the clinical effect of Nifedipine, a calcium channel blocker, on gingiva was investigated in 97 patients. The patients were classified into four groups by their age, duration of Nifedipine administered, the degree of gingival hyperplasia and sex. In each group, gingival index, periodontal index, sulcus bleeding index, plaque index, gingival overgrowth index and probing depth were evaluated and compared with each other. Gingival hyperplasia was observed in 29% of the patients receiving Nifedipine. No significant difference was observed in gingival index, periodontal index, sulcus bleeding index, plaque index, gingival overgrowth index and probing depth between the patient groups according to the age values. Strong relationship was found when the correlation between the duration of Nifedipine uptake and the gingival overgrowth was concerned, but there was no correlation between the duration of Nifedipine uptake and the other clinical parameters examined. There was no statistically significant difference in age, sulcus bleeding index, plaque index and probing depth between the patient groups according to the degree of gingival overgrowth values, but the highest mean gingival index scores were noticed in the group presenting gingival overgrowth greater than or 49equal to 1 and the highest mean periodontal index scores were observed in the group presenting no gingival overgrowth. When the degree of gingival overgrowth was compared between males and females, a significantly higher mean gingival index and gingival overgrowth scores were noticed in males, but no significant difference was observed in periodontal index, sulcus bleeding index, plaque index and probing depth between the males and females. These results suggest that Nifedipine is a risk factor for gingival overgrowth, and although gingival overgrowth is independent of local factors, it could be dependent of sensitivity of the person, the effect of drug and its metabolites in the patients using Nifedipine. 50