Yaşlıda oral periodontal ve dental yapının klinik histopatolojik ve immünohistolojik incelenmesi
Clinical, histopathological and immünohistological analyz of oral, periodontal and dental tissues in geriatric
- Tez No: 48688
- Danışmanlar: PROF.DR. HAVİYE ÇELENLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
87 ÖZET Bu araştırma; 65 yaş ve üzeri bireylerde, oral, periodontal ve dental yapının klinik özelliklerini incelemek, dişeti dokusu düzeyindeki değişiklikleri, histopatolojik yöntemlerle değerlendirmek, oral gingival epitel hücrelerinin proliferasyon kapasitelerini belirlemek ve bulguları orta yaş grubu kontrol bireyleri ile karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmada geriatri grubunu; 65 yaş ve üzeri 105 birey, kontrol grubunu ise, 35-45 yaş arası 30 birey oluşturdu. Çalışmaya katılan bütün bireylerden hem sağlıklı ve hemde iltihaplı dişeti bölgelerinden dişeti biyopsileri alındı. Doku örnekleri rutin yöntemler ile takibe alındı. OGE'in proliferasyon kapasitesi, mitotik indeks ve PCNA'ya özgül PC10 monoklonal antikoru kullanılarak immünohistokimyasal bir yöntemle saptandı. Geriatri grubunda, eksik diş sayısı, plak indeksi, Russell periodontal indeksi ortalaması ile Pl ® değerleri 4-6 arasında olan birey yüzdesi, ataşman kaybı, dişeti çekilmesi, furkasyon problemleri, kök çürükleri, sabit ve hareketli protez kullanımı, kontrol grubuna kıyasla belirgin olarak yüksek bulundu. Geriatri grubu ile kontrol grubu arasında OGE'in kalınlığı açısından bir fark saptanmadı. Ancak, iltihapla birlikte her iki grupta da OGE kalınlığında artış görüldü. Sağlıklı dişetinde OGE'in proliferatif aktivitesi, iki grup arasında önemli bir fark göstermiyordu. İltihabi olayın, mitotik indeks ve PCNA total88 hücre sayısı ile belirlenen OGE 'in proliferatif özelliğini her iki çalışma grubunda da arttırdığı saptandı, iltihaplı dişetindeki PCNA + total hücre sayısı geriatri grubunda, kontrol grubuna kıyasla önemli derecede yüksek^ bulundu. Sonuç olarak; geriatrik bireylerde, kötü ağız hijyeni nedeni ile, orta derecede periodontal yıkım ve kök çürükleriyle karakterize olan bir klinik tablo izlendi. OGE'in kalınlığının ve sağlıklı dişeti dokusunda proliferasyon kapasitesinin yaşlanmaya bağlı olarak değişmediği bulundu. Ancak, iltihaplı dişeti dokusunda OGE'in proliferatif cevabının yaş artışına paralel olarak arttığı saptandı. Bu bulgular, yaşlıda dişeti dokusunda bakteriyel plak ürünlerine karşı gelişen lokal iltihabi olay sırasında, gençlere göre farklı biyolojik mekanizmaların aktive olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The present study was planned to assess; the clinical characteristics of oral, periodontal and dental structures, the histopathological features of the gingiva, the proliferation capacity of oral gingival epithelial cells in individuals who were 65 and over and to compare the results with the middle aged control group. A total of 1 05 subjects were selected for the geriatric group and the control group consisted of 30 subject with ages ranging from 35 to 45 years old. The biopsies were obtained from both healthy and inflammed gingival sites in all subject. The tissue were processed for routine examination. The proliferative activity in the oral gingival epithelium (OGE) were determined using mitotic index and PC10 monoclonal antibody, which is specific to PCNA, with the immunoperoxidase technique. The geriatric group was shown to have higher values than the control group as in the follows; tooth loos, plaque index, periodontal index and the percentage of the subjects with PI® scores between 4-6. individuals who has index the value between 4-6 units of this index, attachment loss, gingival recession, furcation involvement, root caries, fixed and removable dentures. No significant difference was found in the thickness of OGE in healthy gingiva between the geriatric and control group. Nevertheless, inflammation resulted in an increase in the thickness of OGE, in both groups. There were no significant difference with90 respect to the proliferative activitiy of the OGE in the healthy gingiva between the geriatric and control group. Inflammation groups which specified by mitotic index and^CNA + total cell count Jhe inflammeil^ingiva PCNA + cell were found to be significantly elevated in the geriatric group compared to controls. In conclusion, the subjects in the geriatric group had moderate priodontal destruction and several root caries due to their poor oral hygiene. The thickness and the proliferative activity of OGE in healthy gingiva were not changed by aging. However, the proliferative activity of the OGE in the inflammed gingival tissue was increased by age. These findings suggest that biological mechanisms which are being activated during the inflammatory reactions to bacterial plaque products are different in geriatric subjects compared to younger adults.