N,N-dietil-N'-(4-sübstitüe-benzoil)tiyoüre ligandlarının oksorenyum metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of oxorhenium metal complexes with N,N-diethyl-N'-(4-substitute-benzoyl)thiourea ligands
- Tez No: 486879
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, N,N-dietil-N'-4-klorobenzoiltiyoüre (HLl), N,N-dietil-N'-4-metilbenzoiltiyoüre (HL2) ve N,N-dietil-N'-4-metoksibenzoiltiyoüre (HL3) şelatlayıcı tiyoüre ligandlarını içeren, dokuz yeni mononükleer cis-[ReVO (L1-3-κ2S,O)2(X)] (X: -OMe, -OEt ve -OiPr) ve üç yeni binükleer cis-[(L1-3-κ2S,O)2ReVOReV(L1-3-κ2S,O)2] oksorenyum metal kompleksleri sentezlenmiş ve yapısal olarak elemental analiz, 1H NMR, 13C NMR ve FT-IR teknikleri ile karakterize edilmiştir. Uygun kristal yapılara sahip sekiz metal kompleksinin moleküler yapısı aynı zamanda tek kristal X-ışını tek kırınım tekniği ile belirlenmiştir. Kullanılan solventlere ve uygulanan reaksiyon koşullarına bağlı olarak ligandların koordinasyon davranışı araştırılmıştır. Buna ek olarak mononükleer komplekslerin birbirlerine ve okso-köprülü dimerlere dönüştürülmesi incelenmiş ve 1H NMR spektroskopik tekniği ile izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nine novel mononuclear, cis-[ReVO(L1-3-κ2S,O)2(X)] (X: -OMe, -OEt and -OiPr), and three novel binuclear, cis-[(L1-3-κ2S,O)2ReVOReV(L1-3-κ2S,O)2], oxorhenium metal complexes with chelating thiourea ligands including N,N-diethyl-N'-4-chlorobenzoylthiourea (HL1), N,N-diethyl-N'-4-methylbenzoylthiourea (HL2) and N,N-diethyl-N'-4-methoxybenzoyl thiourea (HL3) have been synthesized and structurally characterizated by elemental analysis, 1H NMR, 13C NMR and FT-IR techniques. The molecular structure of synthesized eight metal complexes having suitable cyrstal structures were investigated by single crystal X-ray diffraction technique. The coordination behaviour of ligands depending on the solvents used and the reaction conditions applied was investigated. In addition, the conversion of mononuclear complexes to each other and to oxo-bridged dimers was examined and monitored by 1H NMR spectroscopic technique.