Gemilerin makine dairelerinde çalışanların maruz kaldığı gürültü kirliliğinin, çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik (1) kapsamında örnek olaylarla incelenmesi
The survey of case studies about the noise exposures exposed by ships' engine rooms' employees, in the scope of the regulation (1) on the protection of risks to noise exposures for employees
  1. Tez No: 486880
  2. Yazar: VEDAT ATAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Halk Sağlığı, Marine, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya yüz ölçümünün üçte ikisini kapsayan denizlerde ve iç sularda, küresel ticarete konu olan çeşitli türde mal ve emtia, deniz taşımacılığı vasıtasıyla taşınmaktadır. Dünya çapında yürütülen ticari faaliyetlere sağladığı kolaylıklar, güvenlik, fiyat avantajları vb. bir çok sebeple deniz ulaştırması öncelikli olarak tercih edilmektedir. Deniz ulaştırmasına konu olan mal ve emtiayı hedeflerine ulaştırma aracı olan gemilerin görevlerini yerine getirebilmesi ise onların ayrılmaz parçası olan ve işletilmelerinin esas unsur olan gemi adamlarının görevlerini tam anlamıyla yerine getirmesiyle mümkün olabilmektedir. İnsan sağlığına verilen önemin son yıllarda artmasına paralel olarak, çalışanların sağlığının korunması çalışma hayatında temel ilke olarak ön plana çıkmaktadır. Bu hususa ilişkin yasal mevzuatında etkisiyle, bireylerin sağlığının korunmasına ilişkin iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları çalışma hayatının her alanında göz önünde bulundurulan temel hususlardan biri olarak çalışma hayatına etkin bir şekilde yön vermektedir. Bu kapsamda; denizcilik sektöründe deniz ticaretinin temel unsuru olan gemilerin bir noktadan diğer bir noktaya sevki için gerekli gücün üretildiği gemilerin makine dairelerinde çalışanların, bu esnada makine dairelerinde maruz kaldığı gürültü maruziyeti, çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına dair yönetmelik çerçevesinde örnek olaylara ilişkin yapılan ölçümlerle tespit edilerek, çalışanların sağlığının korunması açısından alınması gereken önlemler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the seas and inland waters covering two-thirds of the world's surface, various types of goods and commodities subject to global trade are carried by sea. The convenience provided for commercial activities conducted worldwide, security, price advantages, etc. sea transportation is preferred for many reasons. The ability of ships, which are the means of transporting goods and suits to be the subject of maritime transport, to fulfill their duties can only be achieved by fulfilling the duties of the seafarers which are an exact part of them. Parallel to the increase in the importance given to human health in recent years, the protection of the health of employees is the main principle in working life. With the effect of legal legislation on this issue, safety and health at work practices related to the protection of the health of the individual actively guide the working life as one of the main considerations in all aspects of working life. In this scope; it is determined by the measurements made on the case studies in the framework of the regulations on the protection of the employees from the risks related to the noise exposures exposed in the engine rooms of the ships where the ships which are the basic element of sea trade in the maritime industry are made to supply power for the transfer from one point to another, measures to be taken in terms of protection of health have been tried to be put forward.