Sarcopoterıum spinosum (L.) spach türünün ekstraktı ile nanopartikül sentezi ve nanopartiküllerin antimikrobiyal etkisinin incelenmesi
Synthesis of nanoparticles with Sarcopoterium spinosum (L.) spach extract and the analysis of their antimicrobial effects
  1. Tez No: 486881
  2. Yazar: OSKAY KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA BİNZET, PROF. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biology, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sarcopoterium spinosum (L.) Spach. bitkisi Rosaceae familyasına ait olup genellikle 100 metre yüksekliğe kadar olan bozulmuş makilik alanlarda yayılış gösterir. Bu tez çalışmasında S.spinosum yaprak eksraktı kullanılarak ZnONP sentezlenmiştir ve sentezlenen nanopartiküller karakterize edilmiş ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Nanopartiküllerin karakterizasyonu için UV-Vis spektroskopy, Dinamik Işık Saçılması (DLS), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-Işınları Difraksiyonu(Kırınımı) (XRD) analiz yöntemleri kullanılmıştır. ZnONP'nin boyutu ve morfolojisi üzerine pH'nın (pH = 4, pH = 7, pH = 10) ve sıcaklığın (100 °C, 200 °C, 300 °C, 400 °C, 500 °C) etkisi incelenmiştir. Sıcaklık artışı ile birlikte nanopartiküllerin boyutunda azalma görülmüştür. Nanopartiküllerin Gram(+) ve Gram(-) bakteriler ve maya türlerine karşı etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmada S. spinosum yaprak eksraktı kullanılarak sentezlenen ZnONP'nin antimikrobiyal özellik gösterdiği görülmüştür. Antimikrobiyal etki, farklı sıcaklık ve pH değerlerinde elde edilen ZnONP'lere bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sarcopoterium spinosum (L.) Spach. belongs to the Rosaceae family and is distributed below 100 meters altitude of the disrupted maquis areas. In this study, zinc oxide nanoparticles (ZnONP) were synthesized using S. spinosum leaf extract, and these nanoparticles were characterized. Furthermore, their antimicrobial effects were investigated. UV-Vis spectroscopy, Dynamic Light Scattering (DLS), Scanning Electron Microscopy (SEM), and X-Ray Diffraction (XRD) analysis methods were used for the characterization of the nanoparticles. The effects of pH and temperature on the size and morphology of ZnONP were evaluated. Particle size of nanoparticles decreased with increasing temperatures. The antimicrobial effects of nanoparticles against Gram(+) and Gram(-) bacteria and yeast strains were examined. In this study, ZnONPs were synthesized by using S. spinosum leaf extract and they exhibited potent antimicrobial activities. The antimicrobial activity of ZnONPs changed based on the temperature and pH values that they were synthesized.