2 CM'den küçük böbrek taşlarının tedavisinde retrograd intrarenal cerrahi ve mikro perkütan tekniklerinin karşılaştırılması
Micropercutaneous nephrolithotomy (microperc) vs retrograde intrarenal surgery for the management of ≤2 CM renal stones
  1. Tez No: 406937
  2. Yazar: PARVİZ HACİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK MUT ŞAFAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, 2 cm'den küçük böbrek taşları için retrograd intrarenal cerrahinin (RİRS) güvenilirliğinin ve etkinliğinin değerlendirilmesi ve sonuçlarının mikroperkütan nefrolitotomi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM ve GEREÇ: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kliniği'nde Aralık 2010 - Ocak 2015 tarihleri arasında mikroperkütan nefrolitotomi operasyonu olan 15 (10 erkek, 5 kadın) ile RİRS yapılan 140 (81 erkek ve 59 bayan) toplamda 155 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. BULGULAR: Ortalama operasyon süresi RİRS yapılan hasta grubunda 88,2±22,7 dakika iken Mikroperkütan yapılan hasta grubunda 62,3±16,7 dakika olarak bulundu (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
Retrospective comparative clinical study of micropercutaneous nephrolithotomy (microperc) versus retrograde intrarenal surgery (RIRS) in treatment of ≤2 cm size kidney stones. We retrospectively reviewed data on patients with ≤2 cm in diameter kidney stones treated with RIRS and/or microperc in our center. A total of 140 patients with ≤2 cm renal stones were treated via RIRS (n = 140) and microperc (n = 15). In the Microperc group, the stone-free rate was 73.3% (11/15 patients). After a single RIRS procedure 111 of 140 (79.3%) patients were completely stone free, this rate increased to 94.2% after a second intervention. Operative time (62,3±16,7 min vs 88,2±22,7 min) and fluoroscopy time (56 ±19 sn 144 ±59 sn ) were significantly longer in the Mircoperc group. (p < 0,05) However, in lower calyceal calculi, the stone clearance rate falls in RIRS group, especially if the lower calyceal infundibulum is narrow with an acute angle. Our results show that microperc is a feasible and efficient treatment modality for symptomatic patients with ≤2 cm renal stones.