Çimentolu proksimal femoral çivi uygulamalarımızın sonuçları
Results of cemented proximal femoral nail applications
  1. Tez No: 486971
  2. Yazar: TAHSİN OLGUN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET KÜRŞAD BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gelişen modern tıp giderek hastalıkları daha iyi tedavi etmekte ve insan ömrü giderek uzamaktadır. Bunun yanında, geriatrik popülasyonda görülen hastalıkların sıklığı da doğal olarak artış göstermektedir. İntertorakanterik kalça kırıkları da osteoporotik ve yaşlı hastalarda sıklıkla izlenen klinik bir durumdur. Gelişen modern hayatta, konservatif tedavi yöntemlerinden giderek daha da uzaklaşılmış ve günümüzde neredeyse her zaman cerrahi olarak tedavi edilir hale gelmiştir. Cerrahi tedavi yöntemleri de giderek gelişmiş ve yıllar içerisinde uygulanmış cerrahi prosedürlerin çeşitli problemleri çözülerek günümüze kadar süreç işlemiştir. Günümüzde kullanılan modern implantlarla dahi intertorakanterik kırıklarda %20 lere çıkan komplikasyonlar bildirilmektedir. Bu da bize yeni implant sistemlerinin veya kullanılan implant sistemlerinin modifikasyonlarının gerekliliğini göstermektedir. Çalışmamızda intertorakanterik kırıklarda kullanılan proksimal femoral çivilere uygulanan çimento augmentasyonunun klinik ve fonksiyonel sonuçlarını retrospektif olarak inceledik. Çalışmamıza Ocak 2015 ile Haziran 2017 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nce intertorakanterik femur kırığı nedeniyle çimentolu proksimal femur çivisi implantı ile tedavi edilmiş, yeterli takip süresi olan ve bilgilerine ulaşılabilinen hastalar değerlendirildi. Çalışmamızda proksimal femoral çivi standart uygulama yöntemi haricinde çimento augmentasyonu uygulaması ile ilgili dezavantaj sayılacak ve hastanın klinik ve fonksiyonel sonuçlarını kötü yönde etkileyecek bir komplikasyonla karşılaşmadık. Sonuç olarak özellikle osteoporotik hastalardaki proksimal femoral çivi uygulamalarında uygun hastalarda çimento ile lag vidasının femur başı içerisine augmente edilmesi klinik ve fonksiyonel sonuçlarda iyileşmeye yol açan faydalı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Developing modern medicine is increasingly treating diseases better and human life is getting longer and longer. In addition, the frequency of diseases seen in the geriatric population naturally increases. Pertrochanteric hip fractures are a frequent clinical condition in osteoporotic and elderly patients. In the developing modern life, it has become increasingly distant from conservative treatment methods and nowadays it has become almost always surgically treated. Surgical treatment methods are also increasingly developed and the process of day-to-day processing is carried out by solving various problems of surgical procedures applied over the years. Complications of 20% of intertoracanteric fractures have been reported even with modern implants nowadays. According to this, new implant systems need to be developed. We retrospectively reviewed the clinical and functional results of cement augmentation applied to proximal femoral fractures used in intertoracanteric fractures. Between January 2015 and June 2017, the Department of Orthopedics and Traumatology of the Okmeydanı Educational and Research Center of the University of Health Sciences evaluated patients with cemented proximal femoral nail implants, adequate follow-up time and knowledge of intertoracanteric femoral fractures. In our study, we did not encounter a negative condition related to proximal femoral nail cement augmentation. In conclusion, especially in proximal femoral nail applications in osteoporotic patients, augmentation of cement is a useful method leading to improvement in clinical and functional outcomes.