İntertrokanterik femur kırıklarının tedavisinde proksimal femoral çivi-antirotasyon ve çimentolu kalkar destekli bipolar hemiartroplasti uygulamalarımızın karşılaştırılması
The comparison of outcomes of proximal femoral nail-antirotation and cemented, bipolar hemiarthroplasty with calcar replacement design, in treatment of femur intertrochanteric fractures
  1. Tez No: 308181
  2. Yazar: HAKAN DUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CİLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde femur intertrokanterik kırık nedeniyle Proksimal Femoral Çivi-Antirotasyon (PFNA) veya çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulanmış 127 hastanın ölüm oranlarını değerlendirdik. Hasta grubu içerisinde yaşayan, en az 12 aylık takibe ulaşan, ameliyat öncesi dönemde yürüyebilen ve günlük aktivitelerini yerine getirebilen 92 hastanın ameliyat süresi, ameliyat sırasında verilen eritrosit süspansiyonu miktarı, hastanede kalış süresi, fonksiyonel sonuçları, yaşam kalitesi, komplikasyon ve revizyon oranları ile ameliyat maliyeti gibi parametreleri değerlendirerek, elde ettiğimiz kısa dönem sonuçları bu konuyla ilgili yapılmış klasik ve güncel araştırmalarla karşılaştırdık.Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na Ocak 2008 ve Aralık 2010 tarihleri arasında intertrokanterik femur kırığı nedeniyle PFNA veya çimentolu kalkar destekli bipolar hemiartroplasti uygulanmış 127 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Bu hastalar ameliyat sırasında ölüm, toplam ölüm oranları ve ölüm oranlarının aylara göre dağılımı açısından karşılaştırıldı.Yaşayan, en az 12 aylık takibe ulaşan, ameliyat öncesi dönemde yürüyebilen ve günlük aktivitelerini yerine getirebilen 92 hastanın; ASA sınıflamasına göre anestezi riski, anestezi tipi, ameliyat süresi, ameliyat sırasında verilen eritrosit süspansiyonu miktarı, hastanede kalış süresi, komplikasyon oranları, revizyon ihtiyacı ve ameliyat maliyetleri dosyaları geriye dönük olarak değerlendirilerek karşılaştırıldı. Hastaların son kontrollerinde Harris Kalça Skoru'na göre; fonksiyonel sonuçları ve doldurdukları Kısa Form-36 verilerine göre; yaşam kalitesi parametreleri değerlendirilerek, her iki grup arasında istatistiksel fark olup olmadığı araştırıldı.Hastalarda; kırık oluş mekanizması ve kırık tipi dosyaları ve başvuru sırasındaki röntgenogramları değerlendirilerek belirlendi. Kırıkların tiplendirilmesinde OTA sınıflaması kullanıldı.Bulgular: 127 hastanın 45'ine (%35,4) PFNA, 82'sine (%64,6) çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulanmıştır. PFNA uygulanmış 45 hastanın 11'i (%24,4), çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulanmış 82 hastanın 24'ü (%29,3) ölmüştür. Her iki grup arasında; ameliyat sırasında ölüm, toplam ölüm oranları ve ölüm oranlarının aylara göre dağılımı açısından fark saptanmamıştır.Diğer bulguların karşılaştırıldığı yaşayan, en az 12 aylık takibe ulaşan ameliyat öncesi dönemde yürüyebilen ve günlük aktivitelerini yerine getirebilen 92 hastanın 34'üne (%37) PFNA, 58'ine (%63) çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulanmıştır. Olguların 64'ü kadın (%69,6) , 28'i erkektir (%30,4). Yaş ortalaması 80,24'dür (55-94) . Hastaların ortalama takip süresi 27,23 (12-47) aydır. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark saptanmamıştır.Kırık nedeni 47 (%51,1) hastada ev içinde düşme (Eİ), 35 (%38) hastada ev dışında düşme (ED), 3 (%3,3) hastada araç dışı trafik kazası (ADTK), 3 (%3,3) hastada araç içi trafik kazası (AİTK), 4 (%4,3) hastada yüksekten düşme idi.Yüksekten düşme ve AİTK, PFNA grubunda daha sık gözlenirken hemiartroplasti grubundaki hastalarda ADTK, ev içi ve dışı düşme sıklığının daha fazla olduğu bulunmuştur.OTA sınıflamasına göre; kırık tipi dağılımı açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır.ASA sınıflamasına göre; anestezi riskinin ve verilen anestezi tipinin gruplar arasında farklılaşmadığı bulunmuştur.PFNA uygulanan hastaların ortalama ameliyat süresi 54,85 (40-110) dakika, çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulanan hastaların ortalama ameliyat süresi 74,66 (55-120) dakika saptanmıştır. PFNA grubundaki hastaların ameliyat süreleri hemiartroplasti grubuna göre daha kısa sürmüştür.PFNA grubundaki hastalara, hemiartroplasti grubundaki hastalara göre ameliyat sırasında daha az sayıda eritrosit süspansiyonu verilmiştir.PFNA uygulanan 34 hastanın ortalama hastanede kalış süresi 5,91 (5-12) gün, çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulanan 58 hastanın ortalama hastanede kalış süresi 9,41 (6-16) gün olarak saptanmıştır. PFNA grubundaki hastaların hastanede kalış sürelerinin hemiartroplasti grubuna göre daha kısa olduğu bulunmuştur.PFNA grubunda Harris Kalça Skoru ortalaması 82,38, hemiartroplasti grubunda 78,34 bulunmuştur. Mükemmel, iyi ve orta fonksiyonel sonuçların toplamının yüzdesi PFNA grubunda %91,18, hemiartroplasti grubunda %81,03 bulunurken, fonksiyonel sonuçlar açısından gruplar arasında istatistiksel anlamda fark bulunmamıştır.Kısa Form-36 verilerine göre; Fiziksel fonksiyon (PF), fiziksel fonksiyonlara bağlı rol kısıtlılığı (RP), ağrı (BP), genel sağlık algısı (GH), sosyal fonksiyon (SF), emosyonel fonksiyonlara bağlı rol kısıtlılığı (RE) ve mental sağlık (MH) parametreleri açısından gruplar arasında fark saptanmazken, vitalite/enerji puanlarının PFNA grubunda daha iyi olduğu bulunmuştur.Gruplar arasında ameliyat sonrası komplikasyon görülme sıklığı ve revizyon ihtiyacı açısından fark saptanmamıştır.Maliyet açısından değerlendirildiğinde; birincil ameliyatın maliyeti hemiartroplasti grubunda daha düşük olarak saptanmış, fakat; hemiartroplasti grubunda revizyon uygulanan dört hastanın ikincil ameliyat maliyeti eklendiği zaman gruplar arasında anlamlı fark olmadığı bulunmuştur.Sonuç: PFNA ve çimentolu, kalkar destekli, bipolar hemiartroplasti uygulamaları; intertrokanterik femur kırığı tedavisinde uygun yöntemlerdir. Tedavi planı; cerrahın deneyimine ve koşullara bağlı olarak yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; we compared the short term results of mortality rates of 127 patients with intertrochanteric femoral fracture who were treated with Proximal Femoral Nail- Antirotation (PFNA) or cemented, bipolar hemiarthroplasty with calcar replacement design, retrospectively. We also compared length of operation, amount of blood transfusion during operation, hospital stay, functional outcomes, quality of life, complication and revision rates and the cost of surgery in 92 out of 127 patients who were alive, reached minimum 12 months follow-up and mobile before the trauma.Materials and Methods: The total mortality, mortality during surgery and mortality in specific months were compared in 127 patients who were admitted to our clinic between January 2008 and December 2010. 92 out of 127 patients who were alive, reached minimum 12 months follow-up and mobile before trauma were compared, retrospectively. The comparements were anesthesia risk (ASA Score), type of anesthesia, length of operation, blood transfusion during operation, hospital stay, functional outcomes (Harris Hip Score), quality of life (Short Form-36), complication and revision rates and the cost of surgery.Cause of injury and the type of fracture according to OTA classification were determined from patient records and radiographs, retrospectively.Results: 45 (%35.4) of the 127 patients were treated with PFNA and 82 (%64.6) were treated with cemented, bipolar hemiarthroplasty with calcar replacement design. 11 (%24.4) of 45 patients in the PFNA group and 24 (%29.3) of 82 patients in the hemiarthroplasty group died. There was no significant difference between the groups according to total mortality rate, mortality during surgery and mortality in specific months.We compared the other parameters in 92 patients who were alive, reached minimum 12 months follow-up and mobile before trauma. 34 (%37) patients were treated with PFNA, 58 (%63) patients were treated with cemented, bipolar hemiarthroplasty with calcar replacement design. In total 64 (%69.6) of 92 patients were female, 28 (%30.4) were male. The average age was 80.24 (55-94) years during surgery and the average follow-up time was 27.23 (12-47) months.There was no significant difference between the groups in terms of age and gender.The fracture was caused by home injuries in the form of falls in 47 (%51.1) patients, falls outside the homes in 35 (%38) patients, pedestrian traffic accidents in 3 (%3.3) and as car passengers in 3 (%3.3) patients and finally, falls from a height in 4 (%4.3) patients.Fall from a height and road traffic accident as a passenger were more frequent causes in the PFNA group. The other causes were more frequent in hemiarthroplasty group.According to OTA classification in fracture type, there was no significant difference between the groups.There was no significant difference between the groups in terms of ASA Score and the type of anesthesia.The average of operation time was 54.85 (40-110) minutes in the PFNA group, and 74.66 (55-120) minutes in the hemiarthroplasty group. The operation time was shorter in the PFNA group. Likewise, the amount of erytrocyte transfusion was less in the PFNA group.Average hospital stay was 5.91 (5-12) days in the PFNA group and 9.41 (6-16) days in the hemiarthroplasty group. Hospital stay was shorter in the PFNA group.The average Harris Hip Score was 82.38 in the PFNA group and 78.34 in the hemiarthroplasty group. Excellent-to-fine rate was %91.12 in the PFNA group and %81.03 in the hemiarthroplasty group, but there was no significant difference between the groups.According to Short Form-36 results; there was no significant difference between the groups in terms of Physical Functioning (PF), Role-Physical (RP), Bodily Pain (BP), General Health (GH), Social Functioning (SF), Role-Emotional (RE) and Mental Health (MH); but Vitality (V) scores were better in the PFNA group.There was no significant difference between the groups in terms of complication and revision rates.The primary cost of surgery was less in the hemiarthroplasty group, but when the revision costs were added in the hemiarthroplasty group, we found no significant difference between the groups.Conclusions: The results show that both PFNA and cemented, bipolar hemiarthroplasty with calcar replacement design are good techniques in treatment of intertrochanteric femoral fractures. The treatment should be planned according to the surgeon?s experience and hospital conditions.