Orbital komplikasyon gelişen pediatrik akut rinosinüzit olgularında anatomik predispozan faktörlerin radyolojik açıdan değerlendirilmesi
Radiological assessment of the anatomic predisposed factors in pediatric patients with orbital complications related to the acute rhinosinusitis
  1. Tez No: 486974
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL HAKAN KAYA, PROF. DR. FATMA TÜLİN KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Orbital Komplikasyon gelişen pediatrik akut rinosinüzit olgularında akut rinosinüzit (ARS) şiddeti ile anatomik varyasyonlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. Yöntemler: Bu çalışmaya ARS 'e bağlı orbital komplikasyon gelişen toplam 134 pediatrik olgu( 47 kadın ve 87 erkek; ortalama yaş : 8.4±7.8 , yaş aralığı : 7 ay-18 yaş) dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, gelişen komplikasyon türleri ve komplikasyon gelişen ve gelişmeyen tarafların radyolojik anatomik özellikleri kayıt edildi. Komplikasyon gelişen ve gelişmeyen tarafların Lund-Mackay skorları (LMS), osteomeatal kompleks(OMK) obstrüksiyonları, Keros sınıflamaları, Agger Nazi Hücresi(ANH) , konka büllosa, Haller hücresi, Onodi Hücresi, nasal septum deviyasyonu ve alt konka hipertrofisi varlığı karşılaştırıldı. Bulgular: Altmış-yedi (%50.0) olguda, komplikasyon sol nasal tarafta gelişirken, kalan 67 olguda (%50.0) sağ tarafta gelişmişti . Komplikasyonlar görülme sıklığına göre; preseptal sellülit (112 olgu, %83.6), orbital selülit (6 olgu, %4.4), subperiostal abse (15 olgu, %11.3) ve orbital abseden (1 olgu, %0.7) oluşuyordu. Kavernöz sinüs trombozu hiç bir olguda saptanmadı. LMS sonuçları karşılaştırıldığında , komplikasyon görülen ve görülmeyen taraflar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (8.37± 2.44 ve 5.62± 2.71, p< 0.0001). OMK obstrüksiyonu değerlendirildiğinde , komplike ve komplike olmayan nasal taraflar arasında anlamlı farklılık saptandı ( p0.05). Sonuç: Bu çalışma, ARS' e bağlı orbital komplikasyon gelişen pediatrik olgularda nasal taraflar arasındaki paranazal sinüs anatomik varyasyonlarının komplikasyon gelişmesine etkisini değerlendiren ilk çalışmadır. Bu çalışmada, komplikasyon gelişen nazal tarafta görülen anatomik varyasyonların orbital komplikasyon gelişmesine etkisi olabileceği gözlendi. Komplikasyon gelişen taraf LMS sonuçlarının, komplikasyon görülmeyen taraftaki LMS sonuçlarından daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between the severity of acute rhinosinusitis (ARS) and anatomical nasal variations in pediatric patients with orbital complications related to the ARS. Methods: In total, 134 pediatric patients(47 females and 87 males; average age, 8.4±7.8 years; age range: 7 months-18 years) with orbital complications related to ARS were included in the study. Demographic data of patients, type of complications, and complicated side were evaluated. Nasal Sides were also compared according to Lund-Mackay scoring (LMS), osteomeatal complex (OMC) obstruction, Keros classification, the presence of agger nasi cells (AGC), the concha bullosa, Haller cells, Onodi cells, septal deviation, and lower turbinate hypertrophy. Results: Sixty-seven (50.0%) of 134 complications occurred on the left side, with the remaining 67 (50.0%) complications occurred on the right side. The complications consisted of preseptal cellulitis (112, 83.6%), orbital cellulitis (6, 4.4%), subperiosteal abscess (15, 11.3%) and orbital abscess(1, 0.7%). Cavernous sinus thrombosis was not determined any patients. Comparison of the Lund–Mackay scores (LMS) indicated statistically significant differences between the complicated and uncomplicated sides (8.37± 2.44 vs. 5.62± 2.71, respectively (p < 0.0001). Evaluation of OMC obstrcution indicated statistically significant differences in the OMC scores between complicated and uncomplicated sides ( p0.05). Conclusion: This is the first anatomical CT study to compare the complicated and uncomplicated sides of pediatric patients with orbital complications related to ARS in terms of paranasal sinus anatomical variations. We found that LMS was higher on the complicated side compared with the opposite side. Further studies in larger numbers of patients are needed to confirm these initial findings