Üst gastrointestinal hemorajili olgularda hemogram parametrelerinin mortaliteye etki eden faktörlerle ilişkisi
Relationship between the hemogram parameters and the factors affecting mortality in the upper gastrointestinal hemorrhagic cases
- Tez No: 486976
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Akut üst gastrointestinal sistem (GİS) kanaması, gastrointestinal kanalın, özefagus üst kısmı ile duodenumda Treitz ligamenti arasındaki herhangi bir lokalizasyonda olan kanamadır. Akut üst GİS kanamaları acil serviste sık karşılaşılan mortalite ve morbidite nedenlerindendir. İnsidansı yıllık hastane başvurularının 100000'de 50-150'si arasında değişmektedir. İleri yaş, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları, maligniteler gibi eşlik eden durumlarda mortalite oranları artmaktadır. Bu yüksek riskli hastaları saptamak önemlidir, bu nedenle üst GIS kanama ile hastaneye başvuruda bulunan hastalara başvuru aşamasında risk skorlaması yapılması; hastaya yapılacak tedavi, girişim, hastanın nerede takip edileceği ve hastalığın seyrini etkileyecektir. Bu çalışmada hastanemiz acil servisine üst GİS kanamasıyla başvuran hastaların epidemiyolojik özellikleri, kanama nedenleri, transfüzyon gereksinimi, hastaların mortalite ve morbiditesini etkileyen faktörleri araştırılmıştır. Klinik, laboratuar ve endoskopik veriler incelenerek hastalar Rockall, Blatchford ve AIMS65 skorlama sistemleri ile sınıflandırılmıştır. Çalışmanın esas amacı; ucuz, pratik ve kolay ulaşılabilir olan hemogram parametreleri ile hospitalizasyon ihtiyacı ve mortaliteyi erken öngörebilmektir. GEREÇ ve YÖNTEM:Bu çalışma 01.01.2014 – 01.11.2016 tarihleri arasında S.B.Ü. Haydarpaşa Numune E.A.H. acil servisine hematemez, melena ve benzeri şikayetlerle başvuran, İç Hastalıkları kliniği tarafından yatırılarak, yapılan özefagogastroduodenoskopide (ÖGD) üst GİS Kanama tespit edilen hastalar üzerine retrospektif olarak yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, yatış süresi, komorbid hastalık varlığı, kullandığı ilaçlar (NSAID, asetil salisilik asit, varfarin, yeni nesil oral antikoagulanlar vb), sigara ve alkol kullanımı, başvuru anındaki vital bulguları (ateş, nabız sayısı, sistolik ve diastolik kan basıncı), başvuru anındaki detaylı hemogram ve biyokimya değerleri kaydedildi. Kan transfüzyon sayısı ve verilen kan ürünü, acil olarak yapılan ÖGD ile kanayan lezyonun tipi, lokalizasyonu, peptik ülser kanaması ise Forrest sınıflaması kaydedildi. Hastaların mevcut verilere göre Rockall skoru, Glasgow Blatchford skoru ve AIMS65 skoru hesaplandı.
Özet (Çeviri)
AIMS: The acute upper gastrointestinal tract (GI) hemorrhage is the bleeding in the gastrointestinal tract, at any localization between the upper esophagus and the ligament of Treitz in the duodenum. Acute upper GI bleeding is a frequent cause of mortality and morbidity in the emergency department. The overall incidence of acute upper GI hemorrhage has been estimated to be 50 to 150 per 100 000 people per year. Mortality rates are increasing in comorbidities such as advanced age, chronic renal failure, cardiovascular diseases and malignancies. It is important to identify these high-risk patients, so risk scoring, at the time of admission to the hospital with upper GI bleeding, will affect the treatment to the patient, the intervention, where the patient will be followed, and the prognosis of the illness. In this study, the epidemiological characteristics, etiology of hemorrhage, need for transfusion, factors affecting the mortality and morbidity of the patients were investigated for patients who applied to our emergency department with upper gastrointestinal bleeding. Clinical, laboratory and endoscopic data were analyzed and patients were classified with Rockall, Blatchford and AIMS65 scoring systems. The main purpose of this study is to predict hospitalization need and mortality earlier with cheap, practical and easily accessible hemogram (CBC) parameters. MATERIAL AND METHODS: This study was carried out between 01.01.2014 - 01.11.2016 between S.B.Ü. Haydarpaşa Numune E.A.H., retrospectively on the patients who were admitted to the emergency department with hematemesis, melena and similar complaints and who were admitted to the Internal Diseases Clinic and diagnosed with upper GI bleeding due to esophagogastroduodenoscopy (EGD). Patients' age, gender, duration of stay, presence of comorbid disease, drugs (NSAID, acetylsalicylic acid, warfarin, new oral anticoagulants etc.), smoking and alcohol use, vitals (fever, pulse rate, systolic and diastolic blood pressure) at the time of admission, and detailed hemogram and biochemical values were recorded. The number of blood transfusions and the blood product, the type of emergency bleeding lesion, location of the lesion and Forrest score for the peptic ulcer bleeding were recorded. The Rockall risk score, the Glasgow Blatchford score, and the AIMS65 score were calculated according to the patients' current data.