65 yaş üstü üst gastrointestinal sistem kanaması ile interne edilen hastalarda malnütrisyonun prognoz ile ilişkisi
The relationship between malnutrition and prognosis in patients over 65 years of age who were admitted with upper gastrointestinal tract bleeding
- Tez No: 851540
- Danışmanlar: PROF. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Malnütrisyon, hastalıkların oluşmasına yol açabilmekte aynı zamanda var olan hastalıkların prognozunda olumsuz yönde etki gösterebilmektedir. Ayrıca yaşlılık da hastalıkların kötü seyrinde bir faktördür. Çalışmamızda 65 yaş üstü hastalarda malnütrisyon varlığının üst gastrointestinal sistem (ÜGİS) kanamaları üzerine olan etkisini değerlendirmeyi hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde 2020-2022 yılları arasında 65 yaş üstü ÜGİS kanaması nedeniyle interne edilen hastalar alındı. Malnütre olan 40 olgu ve malnütre olmayan 20 olgu olmak üzere toplamda 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastane kayıtlarından incelenen hasta dosyalarından, hastaların yaşı, cinsiyeti, hastane başvuru ve çıkış laboratuvar bulguları, endoskopik bulguları, çıkış şekilleri, yapılan kan ve kan ürünleri replasman sayıları incelendi. Hastaların dosyaları taranarak endoskopik bulgularına göre Forrest sınıflaması yapıldı. İki grup arasında çıkış şekilleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma 01 Şubat 2023-01 Ağustos 2023 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde %38,3'ü (n=23) kadın, %61,7'si (n=37) erkek toplam 60 olguyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan olguların yaşları 65 ile 95 arasında değişmekte olup, ortalama 77,1 ± 8,1 yaş olarak saptanmıştır. Hastalar malnütre olan ve malnütre olmayanlar olarak iki grubu ayrıldı. İki grup arasında yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatış oranları, taburculuk, mortalite ve kan transfüzyon oranları arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Malnutrition not only causes development of diseases but also has a negative impact on the prognosis of existing diseases. In addition, old age is a contributing factor in poor disease outcome. In our study, we aimed to demonstrate the effect of malnutrition on upper gastrointestinal tract bleeding in patients over 65 years of age. METHODS: Our study included patients over the age of 65 who were admitted to inpatient unit at the University of Health Sciences, Ümraniye Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic, between 2020 and 2022 with a dignosis of upper gastrointestinal tract bleeding. A total of 60 patients, 40 of whom were malnourished patients, and the remaining 20 being non-malnourished patients were included in the study. The age, gender, laboratory results at the time of admission and discharge, endoscopic findings, way of discharge, and the number of blood and blood product replacements of patients were analysed from the patient files in the hospital records. The patients' files were reviewed and endoscopic findings were categorized according to by Forrest classification. Way of discharge was compared between the two groups. RESULTS: The study was conducted between 01 February 2023 - 01 August 2023 at Ümraniye Training and Research Hospital with a total of 60 cases, 38.3% (n = 23) of whom were female and 61.7% (n = 37) of whom were male. The ages of the patients participating in the study ranged between 65 and 95, and the mean was 77.1 ± 8.1 years. The patients were divided into two groups: as malnourished and non-malnourished. There was no significant difference in intensive care unit admission rates, discharge, mortality and amount of blood transfusion between the two groups.