Üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda uygulanan sıvı resüsitasyonu ve kan transfüzyonunun etkinliğinin yatakbaşı ultrasonografi ile vena cava ınferıor çapı ve kalp atım hacmi ölçülerek değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of fluid resuscitation and blood transfusion applied in patients with upper gastrointestinal system bleeding by measuring the vena cava inferior diameter and stroke volume by bedside ultrasonography
- Tez No: 765890
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Emergency Medicine, Gastroenterology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Treitz ligamentinin üstünden kaynaklanan kanamalar üst gastrointestinal sistem kanamaları olarak tanımlanmaktadır ve bu kanamalar acil servis (AS) başvurularında önemli bir yer tutmaktadır. Üst GİS kanaması ile AS'e başvuran hastalarda kan transfüzyonu ihtiyacını belirlemede acil servis hekiminin elinde altın standart bir belirteç bulunmamaktadır. Yapılan çalışmalarda hedefe yönelik gerçekleştirilen USG ile odaklanmış ölçümlerin (POCUS) intravasküler volümdeki değişimleri tespit edebildiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı; AS'e üst GİS kanaması ile başvuran olgularda sıvı resüsitasyonu ve kan transfüzyonu tedavisinin etkinliğinin ve ihtiyacının USG ile vena cava inferior (VCI) çapı ve kalp atım hacmi (stroke volüm) ölçülerek değerlendirilmesi ve bulguların mevcut üst GİS kanama risk skorlama sistemleriyle korelasyonunun incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, acil servise ağızdan ya da makattan kanama yakınması ile başvuran ve ilk değerlendirme sonrası akut üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı konulan 100 erişkin hasta alındı. Hastaların başvuru anında ve uygulanan tedavi sonrasında ultrasonografik VCI çap ve atım hacmi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hastaların tedavi öncesi ve sonrası VCI maksimum çap değeri sırasıyla 15,17±1,53 mm, 15,40±1,41 mm idi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası VCI maksimum çap ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın bulunduğunu (p=0,0002) gözlemledik. Hastaların VCI minimum çap ölçümleri sırasıyla 11,5 mm (6,4-15,8), 11,8 mm (8,0-15,2) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hemorrhages originating above the ligament of Treitz are defined as upper gastrointestinal system bleeding and these bleedings have an important place in emergency department (ED) applications. There is no golden standard predictor which ED physician can use to determine blood transfusion requirement on patients who applies ED with upper GI bleeding. Studies have shown that point of care ultrasound and focused measurements can detect changes in intravascular volume. Aim of this study is to evaluate the necessity and efficiency of fluid resuscitation and blood transfusion with measuring inferior vena cava diameter and stroke volume by ultrasound and the examination of its correlation with upper GI bleeding risk scoring systems in upper GI bleeding patients in emergency department. Material and method: 100 adult patients who presented to the emergency department with the complaint of oral or rectal bleeding and were diagnosed with acute upper gastrointestinal bleeding after the initial evaluation were included in this study. Ultrasonographic VCI diameter and stroke volume measurements were made at the time of admission and after the treatment. Results: The VCI maximum diameter values of the patients before and after treatment were 15.17±1.53 mm and 15.40±1.41 mm, respectively. We observed a statistically significant difference (p=0.0002) between VCI maximum diameter measurements before and after treatment. The patients' VCI minimum diameter measurements were 11.5 mm (6.4-15.8) and 11.8 mm (8.0-15.2), respectively.