Jinekomasti hastalarında ultrason elastografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasound elastography findings in gynecomastia patients
- Tez No: 486988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE NURAY KADIOĞLU VOYVODA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Jinekomasti tanısı alan erişkin hastalarda jinekomasti tanısında ve tiplerinin belirlenmesinde ultrason elastografinin (UE) etkinliğinin değerlendirmesi ve elastografinin tanıya katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kasım 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında hastanemizin Radyoloji Kliniği'ne jinekomasti ön tanısıyla gönderilen ve US'de jinekomasti tanısı konulan 26 hasta dahil edildi. Jinekomasti ve ilişkili olabilecek hastalıklar ve ilaç kullanım öyküsü sorgulandı. Jinekomastisi bulunmayan, hasta grubu ile benzer yaş grubunda olan 30 sağlıklı erişkin kontrol grubuna dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarının vücut ağırlığı ve boyları ölçülerek kaydedildi. Vücut kitle indeksi (BMI) hesaplandı. B-mod ultrasonografi ile jinekomasti dokusunun boyutu hesaplandı ve jinekomasti dokusunun paterni (nodüler, dendritik ya da diffüz) değerlendirildi. US elastografi incelemede bu dokunun gerinim indeksi kaydedildi. Kontrol grubunda ise retroareoler rudimente meme dokusuna ve aynı derinlikteki referans yağ dokusuna ROİ yerleştirildi ve gerinim indeksi kaydedildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu gerinim indeksi açısından karşılaştırıldığında jinekomasti dokusunda anlamı şekilde yüksek olduğu saptandı (p0.05). Sonuç: Ultrason elastografi, jinekomasti tanısında ve tiplerinin belirlenmesi B-mod ultrasonografiyi desteklemekte olup tanıya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the efficacy of ultrasound elastography in the diagnosis of gynecomastia, to identify its types in adult patients diagnosed with gynecomastia, and to investigate the diagnostic value of elastography. Materials and Methods: Between November 2016 and February 2017 a total of 26 patients who were referred to the radiology clinic of our hospital with the preliminary diagnosis of gynecomastia and in whom the diagnosis was confirmed using ultrasound were included. All patients were questioned about associated diseases with gynecomastia and medical treatment received. The control group consisted of age-matched 30 healthy individuals without gynecomastia. The body weight and height and body mass index (BMI) values were measured and recorded in both patient and control groups. The dimensions of the gynecomastic tissue were calculated via B-mode ultrasound and the pattern (nodular, dendritic, or diffuse) of gynecomastic tissue was analyzed. The strain ratio of this tissue was recorded using ultrasound elastography. In the control group, the region of interest (ROI) was inserted into the retroareolar rudimental breast tissue and into the reference adipose tissue with the same depth, and strain ratio was recorded. Results: The strain ratio was significantly higher in the gynecomastia tissues (p0.05). Conclusion: Ultrasound elastography supports B-mode ultrasound in the diagnosis of gynecomastia and identification of its types, thereby, contributing to the diagnosis.