Varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalarındaendoskopik tedavi ihtiyacını predikte eden faktörler
Predictive factors for endoscopic treatment requirement in nonvariceal upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 849395
  2. Yazar: NUMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Gastrointestinal sistem kanamaları tıbbi acillerdendir ve bunlar içinde üst gastrointestinal sistem kanamaları daha sık görülmektedir. Etiyolojisinde birçok faktörün rol aldığı akut üst gastrointestinal kanamaların en sık nedeni ise varis dışı nedenlerdir. En önemli tanı ve tedavi aracı endoskopidir. Tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen morbidite, mortalite ve maliyet açısından önemini koruyan bu klinik tablonun olumsuz sonuçlarının öngörülebilmesi için risk skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bunlar içinde en sık kullanılanı ve yapılan çalışmalarda endoskopik tedaviyi öngörme başarısı açısından ön plana çıkan Glasgow-Blatchford skorlama sistemidir. Ancak bu skorlama sistemindeki parametre sayısının çok olması ve puanlama sisteminin akılda kalıcılığının düşük olması kullanımını zorlaştırmaktadır. Çalışmamızda endoskopik tedavi ihtiyacı olabilecek hastaları hastane başvurusundaki demografik, klinik özellikleri ve laboratuvar bulguları ile öngörebilmeyi ve özellikle nöbet şartlarında gereksiz endoskopik işlemlerin azalmasına katkı sağlamayı amaçladık. Dolayısıyla olumsuz sonlanımların azalmasına da katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, tek merkezli prospektif bir kohort çalışması olarak planlandı. Çalışmaya etik kurulu onayı alındıktan sonra, Ankara Şehir Hastanesi acil servisine varis dışı üst gastrointestinal sistem kanaması nedeniyle başvuran 18 yaş veya üzerinde olan hastalar dahil edildi. 11 Ağustos 2022 ile 18 Haziran 2023 tarihleri arasında hastanemize başvuran ve başvurudan sonraki ilk 24 saat içinde endoskopi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar sonraki süreçte mortalite, tekrar kanama açısından değerlendirilmek için 30 gün takip edildi. Takip edilen hastaların başvuruda hastaneye yatışları ve hastanede yatış süreleri, yoğun bakım ünitesine yatış, eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılıp yapılmadığı xii kaydedildi. Birincil sonlanım noktası, varis dışı üst gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran hastalarda başvuru anındaki klinik ve laboratuvar değerleri ile endoskopik tedavi ihtiyacı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi olarak belirlendi. Dahil edilen hastaların 30 gün takibe alındığı prospektif yapılan çalışmanın ikincil sonlanım noktaları ise hastanede yatış süresi ve yoğun bakım ünitesi yatışı, mortalite, tekrar kanama olarak belirlendi. Bulgular: Araştırmaya 262 hasta dahil edildi. 73 hastaya endoskopik tedavi uygulandı. Hasta popülasyonunun ortanca yaşı 66 (48-77) iken, endoskopik tedavi uygulanan hastaların ortanca yaşı 62 (44-74) idi (p=0,062). Çalışma 89 kadın (%34) ve 173 erkekten (%66) oluştu. Sigara kullanımı endoskopik tedavi uygulanan hastalarda daha yaygındı (p=0,055). En sık komorbidite hipertansyondu. Antikoagülan kullanımı tüm hasta popülasyonunda benzerdi. Antiplatelet kullanımı endoskopik tedavi uygulanan grupta daha yaygındı (p=0,193). En sık klinik prezentasyon melenaydı. Senkop ise endoksopik tedavi uygulanan hastalarda anlamlı bulundu (p=0,012).
Özet (Çeviri)
Aim: Gastrointestinal bleeding is a medical emergency and among them, upper gastrointestinal bleeding is more commonly observed. Acute upper gastrointestinal bleeding, with its etiology involving multiple factors, is most frequently caused by non-variceal factors. The primary diagnostic and therapeutic method for this condition is endoscopy. Despite advancements in diagnosis and treatment, the clinical significance of this condition in terms of morbidity, mortality, and cost has led to the development of risk scoring systems to predict adverse outcomes. Among these systems, the most commonly used and prominently featured in studies for predicting the need for endoscopic treatment is the Glasgow-Blatchford scoring system. However, the high number of parameters and the low memorability of the scoring system make its application challenging. In our study, we aimed to predict patients who may require endoscopic treatment based on their demographic, clinical characteristics, and laboratory findings at the time of hospital admission. Particularly, we aimed to contribute to reducing unnecessary endoscopic procedures, especially during emergency conditions. Therefore, our goal was to also contribute to reducing adverse outcomes. Methods: Our study was designed as a single-center prospective cohort study. After obtaining ethical approval, patients aged 18 and above who presented to the Ankara City Hospital emergency department with non-variceal upper gastrointestinal bleeding were included. Patients who presented to our hospital between August 11, 2022, and June 18, 2023, and underwent endoscopy within the first 24 hours after admission were enrolled in the study. These patients were followed for 30 days to assess mortality and recurrent bleeding. During the follow-up period, data were collected on hospitalization at the time of admission, length of hospital stay, admission to the intensive care unit, and whether erythrocyte xv suspension transfusion was performed. The primary outcome of the study was determined to evaluate the relationship between clinical and laboratory values at the time of admission and the need for endoscopic treatment in patients presenting with non-variceal upper gastrointestinal bleeding. The secondary outcomes of this prospective study, which included patients followed up for 30 days, were length of hospital stay, admission to the intensive care unit, mortality, and recurrent bleeding. Findings: A total of 262 patients were included in the study, with 73 patients underwent endoscopic treatment. The median age of the patient population was 66 years (range: 48-77), while the median age of patients who received endoscopic treatment was 62 years (range: 44-74) (p=0,062). The study consisted of 89 female patients (34%) and 173 male patients (66%). Smoking was more prevalent among patients who received endoscopic treatment (p=0,055). The most common comorbidity was hypertension. Anticoagulant use was similar across the entire patient population. Antiplatelet use was more common in the group that received endoscopic treatment (p=0,193). The most common clinical presentation was melena. Syncope was found to be significantly associated with patients who underwent endoscopic treatment (p=0,012).