Periferik arter hastalıklarında perkutan girişimlerin erken dönem sonuçları
Peri̇feri̇k arter hastaliklarinda perkutan gi̇ri̇şi̇mleri̇n erken dönem sonuçlari
- Tez No: 487019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DUVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Yüksek riskli periferik arter hastalıklarında perkütan girişimler ile en fazla yarar ve en az zarar verme ilkesi hedef alınmıştır YÖNTEM: Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH' de KVC servisinde tedavi edilmiş ve rastgele seçilen, komorbit risk faktörleri olan 30 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza katılan hastaların bazıları KVC poliklinikte kontrol muayene zamanında, bazıları ise evden telefonla çağırılarak değerlendirilmiştir. Hastaların pre-op şikayetleri, yürüme mesafeleri, ek hastalıkları, aldığı ilaç tedavileri, ABİ' leri kayıt altına alınıştır. Kan değerleri ve diğer laboratuvar sonuçları hastanede hasta takip sisteminden elde edilmiştir. Post-op dönemde de hastaların değişen parametreleri kayıt altına alınmış, fizik muayeneleri yapılmıştır. Tüm hastalar için pre-op ve post-op sürekli değişkenler ve kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistiksel değerlendirme SPSS programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
EARLY PERIODICAL RESULTS OF PERCUTANEOUS INTERVENTIONS IN PERIPHERAL ARTERIAL DISEASES PURPOSE: Maximum benefit and minimum damage is aimed at percutaneous interventions in highly risked peripheral arterial diseases. METHOD: 30 randomized patients are evaluated retrospectively who have comorbid risk factors and have been treated in Cardiovascular Surgery ward at Diskapi Yildirim Beyazit Educational and Searching Hospital. Some patients in our trial are evaluated during examination in Cardiovascular Surgery Policlinic and some patients who were evaluated called to the hospital from home. Patients' pre-operative complaints, walking distance, additional diseases, medications and Ankle-Brachial Index'es are registrated. Their blood results and other laboratory results are gained from hospitals' patient database. At post operative period, patients' changed parameters are also registrated and physical examinations are given. For all patients, pre-operative and post-operative, definitive statistically evaluation for continuous and categorical variables has been made with SPSS program.