Kapak korumalı AORT kök cerrahisi orta dönem sonuçları
Midterm results of valve sparing aortic root replacement
  1. Tez No: 487020
  2. Yazar: UĞUR ZİYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER MATARACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada aort kök anevrizması ve aort yetmezliği olup kapak yapıları bozulmamış hastalara yapılan kapak korumalı aort kök cerrahisinin orta dönem sonuçlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Şubat 2012 – Kasım 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran aort kök anevrizması ve aort yetmezliği bulunan 16 hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ekokardiyografik ve tomografik verileri ve daha sonra postoperatif rutin kontrollerinde yapılan ekokardiyografik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların preoperatif ekokardiyografik incelemelerinde 8' inde hafif, 2' sinde orta, 6' sında ciddi aort yetmezliği mevcuttu. Assendan aort, annulus, sinüs valsalva ve sinotubuler bileşke çapları ortalaması sırasıyla 53.564.939, 38.386.500, 53.57.857, 46.946.728 idi. Hastaların aort yetmezliklerinin postoperatif dönemde hepsinde eser miktarda olduğu ve assendan aort, annulus, sinüs valsalva, sinotubuler bileşke çaplarının sırasıyla ortalama 33.19mm2.880, 25.44mm1.672, 33.38mm2.655, 32mm2.129 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak kullandığımız reimplantasyon tekniği; Marfan Sendromu gibi elastopatilerde, Tip A diseksiyon gibi acil durumlarda, bikuspit aortun eşlik ettiği annuloaortikektazide ve aort kök anevrizmalarında güvenle kullanılabilecek, mükemmel erken ve orta dönem sonuçları olan bir teknik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate echocardiographic results of middle term results of valve aortic root surgeon who had aortic root aneurysm and aortic insufficiency and who had normal aortic cusp anatomy. Sixteen patients with aortic root aneurysm and aortic valve insufficiency were referred to the study from February 2012 to November 2017 to the Health Practice and Research Center of Ahi Evren Chest Cardiovascular Surgery University of Health Sciences. Sixteen patients with aortic root aneurysm and aortic insufficiency who applied to Ahi Evren Chest Cardiovascular Surgery Health Practice and Research Center of Health Sciences University between February 2012 and November 2017 were retrospectively analyzed for preoperative and postoperative echocardiographic and tomographic data It was investigated. Preoperative echocardiographic examination of patients revealed mild 8 ', moderate 2' and severe 6 'aortic insufficiency. The mean diameters of the aortic, annulus, sinus, valsalva and sinotubular junctions were 53.564.939, 38.386.500, 53.57.857, 46.946.728, respectively. It was observed that the aortic insufficiencies of the patients were all in the postoperative period and the diameters of the ascending aorta, annulus, sinus valsalva and sinotubular junctions were found to be 33.19mm2.880, 25.44mm1.672, 33.38mm2.655, 32mm2.129 respectively. The reimplantation technique we used as a result; Elastopathies such as Marfan Syndrome can be used as a technique with excellent early and midterm results, which can be used safely in annuloaorticectasis and aortic root aneurysms accompanied by a biconus aorta in emergency situations such as Type A dissection.