Ayak bileği lateral kollateral ligaman yaralanmalarında ultrason ve ultrason elastografinin etkinliği
Value of b-mode ultrasonography and real-time sonoelastography for detecting i̇njury of the lateral ligaments of the ankle joints
  1. Tez No: 487049
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Bu prospektif klinik çalışmamızda ayak bileğinin lateral kollateral ligaman hasarında B-mod ultrasonografi (US) etkinliğini ve ultrason elastografi (USE)' nin tanıya katkısını göstermeyi amaçladık. Gereç ve yöntem 2016 Ekim- 2017 Nisan tarihleri arasında Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Spor Hekimliğine başvuran, aktif sporla uğraşan 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu hayatının belli bir döneminde spor yapmayan, aktif sporla uğraşmayan, ayak bileği burkma öyküsü olmayan sedanter bireylerden oluşturuldu. Geçirilmiş cerrahi öyküsü, romatolojik hastalığı ve kronik hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Her iki grubun yaş, kilo, boy, VKİ değerleri kaydedildi. Anterior talofibular ligaman(ATFL), kalkaneofibular ligaman(KFL), ve posterior talofibular ligamandan(PTFL) oluşan lateral kollateral ligaman yapısı B-mod US ve USE' yle değerlendirildi. ATFL, KFL, PTFL'nin her biri proksimal, orta ve distal olmak üzere ultrasonografik olarak üç eşit anatomik parçada değerlendirildi. B-mod US de her bir ligamanın uzunluğu ve kalınlıkları ölçüldü. Ultrasonografik olarak ligamanların kontur ve ekojeniteleri dört grade içerisinde değerlendirildi (Grade 0-3). USE incelemesinde ligamanların kalitatif olarak dört evrede (Tip 1-4) elastogram tiplemesi yapıldı. Kantitatif olarak her bir ligamanın strain ratio (SR) değerleri kaydedildi. Bulgular Çalışmaya 18-40 yaşları arasındaki 54 sporcu (39 erkek, 15 kadın) ve 30 sedanter birey (19 erkek, 11 kadın) olmak üzere toplamda 84 olgu dahil edildi. Hasta grubuna ait 108 ayak bileği, kontrol grubuna ait 60 ayak bileği incelendi. Hasta grubunun 10 ayak bileği ağrı ve şişlik gibi semptomatik olarak değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, boy ve kilo açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Purpose The aim of this prospective study was to investigate the effectiveness of B-mode ultrasonography and contribution of elastography examination in diagnosing lateral ankle ligament injury. Materials and methods We included to the study 54 athletes who refer to Kocaeli Derince Education and Research Hospital Sports Medicine between the date October 2016 – April 2017. The control group; who had sedentary lifestyle, were not interested in sports and had no history of lateral ankle sprain injury, were chosen from the healthy volunteers. We excluded patients, who had a history of surgery, chronic disease, inflamatory arthritis. The age, weight, height and BMI values of the groups were saved. Lateral collateral ligament which is composed by ATFL, CFL, PTFL was examinated by US and USE. Each of ATFL, CFL, PTFL of ankles were divided into three equal part with B-mode US examination. These parts were named proximal, median and distal part of ligament. The length and thickness of the ligaments were measured. The contour and echogenicity of ligaments were evaluated in four grades with B-mode US (Grade 0-3). The elastogram types of the ligaments were made in four stages by qualitatively (Type 1-4). The strain ratio (SR) values of each ligament were saved by quantitatively. Results We included the study 54 athletes (39 men, 15 women) and 30 sedantary volunteers (19 men, 11 women). Totally 84 people were examined, between 18-40 ages. The 108 ankles of the patient group and the 60 ankles of the healthy group were examined. The 10 ankles of patients had symptoms like lateral ankle pain and swollen. No statistically significant differences were demonstrated in demographic data among groups in age, height, weight.